Yükleniyor...
Şifa Kaynağı, Doğa ve Termal Cenneti Yeşil Kızılcahamam

İSTANBUL’UN FETHİ KUTLU OLSUN
Eklenme : 12.10.2015   -   Okunma : 532

Kızılcahamam Belediye Başkanı Muhittin Güney ; İstanbul’un Fethi’nin dünya tarihinin kırılma noktalarından olduğunu belirterek, “İstanbul’un Fethi, herhangi bir

Kızılcahamam Belediye Başkanı Muhittin Güney ; İstanbul’un Fethi’nin dünya tarihinin kırılma noktalarından olduğunu belirterek, “İstanbul’un Fethi, herhangi bir kalenin veya şehrin fethi, herhangi bir askerî muzafferiyet değildir” dedi.

Başkan Muhittin Güney, İstanbul’un Fethi’nin yıl dönümünde bir açıklama yaptı. Bir toplumu Halk olmaktan millet olmaya doğru yükselten olayın tarihteki başarısı olduğunu söyleyen Başkan Güney, “Bu başarıların ise büyük dönüm noktaları vardır. Bir anlamda bütün tarihin muhassalası, nirengi noktası ve sembolü gibi duran bu dönüm noktaları, sayıca pek fazla değildir. Biz Türklerin Halk olmaktan Millet olmaya terfi etmelerindeki bu nirengi noktalarından birisi, sadece Türklüğün Doğu’dan Batı’ya olan uzun yürüyüşünün en önemli konaklarından değil, bütün dünya tarihinin asla unutulamaz kırılma noktalarından olan İstanbul’un fethidir” dedi.

“İSTANBUL’UN FETHİ HERHANGİ BİR KALENİN FETHİ DEĞİLDİR”

“İstanbul’un fethi, herhangi bir kalenin veya şehrin fethi, herhangi bir askeri muzafferiyet değildir” diyen Başkan Güney, “Türk ve İslam tarihinin en büyük ve en mühim başarılarından birisi olmakla kalmayıp, dünya tarihinde meydana getirdiği olağanüstü etkisi sebebiyle Ortaçağ’ı kapatıp Yeniçağ’ın kapısını açtığı Feth-i Mübin, Kostantinopolis’in “gülzar” kılınması, İstanbul yapılmasıdır. İstanbul surları önünde çarpışmalar, dünyayı eline geçirmeye çalışan herhangi iki gücün kapışması değil, her birisi kendi doğrularına inanmış, onlara sadakatle bağlı iki farklı inancın, iki farklı zihniyetin kapışması idi. Bunlardan “haklı” olan aynı zamanda güçlü idi ve kazandı; aksi olsaydı, bu, dünya ve insanlık için bir felaket olurdu. İstanbul’un fethi Biz Türklerin semasındaki en parlak yıldızdır hiç kuşkusuz ve yine hiç kuşkusuz ki, asıl başarı sahibi, Türk Milleti’nin kendisidir. Ancak, bir milletin başarı ve büyüklük kıstaslarından birisi de yetiştirdiği evlatları ile orantılıdır. Bu noktada, O’nun en büyük evlatlarından, eşi zor bulunur büyük insan, bütün Türk-İslam ve dünya tarihinin en büyük ve en yüce şahsiyetlerinden birisi, birçok bakımdan da birincisi olan, devlerle dolu Türk tarihinde gölgesi diğer devleri örten bir mega-dev, bir ‘titan’ olan Fatih Sultan Mehmet Han’ın şahsi dehası da Kutlu Fetih’teki en büyük hisse sahibidir” şeklinde konuştu.

“İstanbul mutlaka feth edilecektir Onu feth eden ne ulu bir komutan, onun askerleri ise ne güzel askerlerdir” (Hz. Muhammed)BAŞKANIMIZ
  • Muhittin GÜNEY
İLANLAR
E-BELEDİYE
NİNO ANAOKULU
KIZILCAHAMAM BELEDİYESİ 100. YIL EĞİTİMCİ NURAY YEŞİL MÜZESİ
HOCALI ANIT PARK MÜZE
TESİSLERİMİZ
HIZLI ERİŞİM