Yükleniyor...
Şifa Kaynağı, Doğa ve Termal Cenneti Yeşil Kızılcahamam

BAŞKANIMIZ NEVRUZ BAYRAMI PROGRAMINA KATILDI
Eklenme : 21.03.2016   -   Okunma : 1390

Baharın müjdecisi olan Nevruz Bayramı tüm Türk Dünyası’nda olduğu gibi İlçemizde’de yapılan törenle kutlandı.

Baharın müjdecisi olan  Nevruz Bayramı, tüm Türk Dünyası’nda olduğu gibi ilçemizde de yapılan törenle kutlandı.

İlçemizdeki Nevruz Bayramı etkinliği, 21 Mart 2016 Pazartesi günü Akdoğan İlkokulu  bahçesinde gerçekleştirildi. Programa, İlçe Kaymakamımız Mehmet Yıldız, Belediye Başkanımız Muhittin Güney, Kızılcahamam Garnizon Komutanı Sefa Burak Gürleyen, Kızılcahamam Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Müşmal, Beldiye Başkan Yardımcısı Fahrettin İlhan, Belediye Başkan Danışmanı ve Genel Koordinatör İhsan Taşer, Belediye Meclis Üyesi Songül Ergelen, Emniyet Müdürü Ali Yeşildal, İlçe Milli Eğitim Müdürü Veli Karakuş, İlçe Müftüsü Sinan Kazancı, Kurum Müdürleri, AK Parti İlçe Başkanı Sefa Yıldırım, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımız'ın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Okul Müdürü Mehmet Gürsoy yaptı.Ardından Belediye Başkanımız Muhittin Güney yaptığı konuşmada; Sayın kaymakamım, değerli meclis üyelerimiz, sevgili öğrenciler ve çok değerli protokol;

            “Nevruz; yeni gün, yeni yılın ilk günü demektir. Bugün, geceyle gündüzün eşit olduğu, günlerin uzayıp sıcaklıkların artmaya başladığı 21 Mart’a rastlamaktadır. Bu günlerde doğa da uyanıp canlanmaya başladığından Nevruz günleri, baharın da başladığı günlerdir.

            Bayramlar birlikte sevinme, neşelenme ve eğlenme anlamını taşımaktadır.. Bayramlarımız da karşılıklı sevgi-saygı ve hoşgörünün, ulusça bir arada kardeşçe barış içinde yasama arzusunun, dayanışma ve yardımlaşma duygularının coştuğu sevinç ve kıvanç dolu günlerimizdir. Nevruz, bütün bu güzel duygular yanında yeni ve umut dolu günleri, baharı, bolluk ve bereketi müjdeleyen bir bayram, bir şenlik günüdür.

            Bütün bu önemli özellikleriyle Nevruz, Türk Dünyasında 2800 yıldır coşkuyla kutlanmış olup halen de 200 milyonu aşkın Türk topluluklarında sevinç ve neşeyle kutlanmaktadır. Sizlerin de bu bayram gününüzü mutluluklar içinde sevinçle kutlamanızı diliyorum. Bu bayramı aynı coşku ile yaşamanızı diliyorum.

            Bir ortak kültür ve zenginlikler yumağı olan bu anlamlı bayramı, sonsuza dek kutlayabilmemiz;  bireysel ve toplumsal sevgi, saygı, hoşgörü, birlik, barış, kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşma içinde yaşama isteğimize ve bilincimize bağlıdır.

  Nevruzun bolluk ve bereketi müjdeleyen sıcak günlerini mutlulukla geçirebilmemiz için tüm güzellik ve cömertliğiyle bizi bağrında barındıran doğa ve çevremizle tam bir uyum içinde yaşamamız ve onu sevgi ve özenle korumamız gerekmektedir.

            Tarihten, atalarımızdan gelen bu güzel geleneği, bu ortak kültür değerimizi sonsuza dek yaşatma ve bize yurt olan doğa ve çevremizi en iyi şekilde koruma bilinç ve arzumuzla Nevruzunuzu kutluyor ve hepinize sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum” dedi.

Nevruz ateşini; İlçe Kaymakamı Mehmet Yıldız, Belediye Başkanı Muhittin Güney ve Kızılcahamam protokolü hep birlikte yaktılar. Türk kültürüne göre Türkler'in Ergenekon'dan çıkışını temsilen demir dövme töreni yapıldı.

Şenliğin diğer bölümlerinde ise yumurta tokuşturma geleneği canlandırılırken, yoğurt yeme yarışması, yumurta taşıma yarışması ve halat çekme yarışması yapıldı. Yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri verilerek program öğlen yemeği ikramı ile sona erdi.

 

 İLANLAR
E-BELEDİYE
MAHALLELERİMİZ
FAALİYET RAPORLARI
ARAMIZDAN AYRILANLAR
NİNO ANAOKULU
KIZILCAHAMAM BELEDİYESİ 100. YIL EĞİTİMCİ NURAY YEŞİL MÜZESİ
HOCALI ANIT PARK MÜZE
TESİSLERİMİZ