Yükleniyor...
Şifa Kaynağı, Doğa ve Termal Cenneti Yeşil Kızılcahamam

BAŞKANIMIZ, İLÇEMİZİ YARIŞMADA TEMSİL EDEN ÖĞRENCİLERİMİZİ YALNIZ BIRAKMADI
Eklenme : 24.03.2016   -   Okunma : 1370

Belediye Başkanımız Muhittin Güney, Gazi Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi'nde düzenlenen "TÜBİTAK 47.Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Bölge Finali"nde ilçemizi temsil eden Kızılcahamam Anadolu Lisesi öğrencilerini yarışmada yalnız bırakmayarak ziyaret etti.

Belediye Başkanımız Muhittin Güney, ilçemizi başarı ile temsil eden Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerine teşekkürlerini sunarken, düzenlenen yarışmada başarılar diledi. Kendilerine gösterdikleri özveri için teşekkür etti.

Ayrıca Belediye Başkanımız Muhittin Güney, yarışmaya katılan daha önce idarecilik yaptığı Muradiye Öğretim Kurumları ve diğer okulları da ziyaret ederek başarılar diledi.

Ankara, Kırıkkale, Çorum, Bolu, Zonguldak, Bartın, Çankırı, Karabük  illeri okullarının katıldığı yarışmaya  Kızılcahamam Anadolu Lisesi, Danışman Öğretmen Müjgan Sezer, öğrencileri Safiye Simge Sucu ve Ertuğrul Ataseven ile katıldı. ilçemizi temsil eden projenin ismi "100.YILINDA BİR TAŞINMA ÖYKÜSÜ".  Projenin detayları ise şöyle;

PROJENİN AMACI;

Yerel tarihçilik: tarihin insanları, onların deneyimlerini ve bu deneyimlere ilişkin hafızalarında biriktirdiklerini merkeze alan bir koludur. Tarih öğretiminde ise insan ve tarih ilişkisinin mantıksal bir çerçeveye oturtulması gerekmektedir. Bu da öğrencilere yaşadıkları çağı anlamlandıracak bir geçmiş duygusu kazandırmakla mümkündür. Tarihi öğrenmek, insanın öncelikle doğup büyüdüğü çevreyi ve bu çevrenin tarihsel değişimine duyduğu  merakla başlar. Buradan hareketle projenin amacı, ilçe merkezini Kızılcahamam'a taşınmasının yüzüncü yılında bu taşınma öyküsünün bilinmeyen yönlerini aydınlatmak ve araştırmak; iki merkezde meydana gelen değişim ve gelişimi ortaya koymak.

PROJE ÖZETİ;

XX. yüzyıl başlarında önemli değişimleri ve sonuçları birlikte yaşayan Osmanlı Devleti, 1914-1918 yılları arasında devam eden 1. Dünya Savaşı'na girmiş ve 1915 yılında adeta bir savaşın en uzun yılı yaşanmıştı. Bir tarafta Kafkasya Cephesi'nde savaş devam ederken, diğer tarafta da Çanakkale Cephesi Savaşları yaşanıyordu. Bu yılda yaşanan değişimlerden birisi ise ilçe merkezlerinin taşınmasıdır. Bu taşınma öykülerinden biri bizi oldukça yakından ilgilendirmektedir.  Çünkü eskiden Yabanabad'ın merkezi Pazar köyündeymiş ve Kızılcahamam'a nakli de 1915 yılında gerçekleşmiş.

Merkezin Kızılcahamam'a taşınmasının 100.yılında bu taşınma öyküsünün bilinmeyen yönlerini aydınlatmak ve nedenlerini araştırmak; taşınma süreci ve sonrasında iki merkezde meydana gelen değişim ve gelişimi ortaya koyarak güzel ilçemizin tarihine ışık tutmak istedik.

Yapılan röportajlar ve araştırmalar sonucunda Pazar köyünün bu taşınma hikayesinden olumsuz etkilendiği , köyde maddi ve manevi anlamda bir gerileme yaşandığı tespit edilmiştir.  Kızılcahamam ise kaplıcaları ve mesire alanlarıyla zaten gelişmeye müsait olan konumuna, merkezin taşınması ile hız kazandırmış ve bu öyküyü lehine sonuçlandırmıştır.

SONUÇ VE TARTIŞMA;

Ulaşılan bilgilere göre 1841 - 1880 yılları arasında Demirciören kaza merkezidir. 18801 yılında merkez Demirciören köyünden alınarak bugünkü Pazar Bucağı'na nakledilmiş ve Çorba adı ile 1915 yılına kadar buradan idare edilmiştir. 1915 yılında ilçe merkezi bazı nedenlerden dolayı bugünkü Kızılcahamam'a taşınmıştır. Taşınmanın tam tarihi resmi belgelerde 30 Ekim 1915 olarak görülmektedir.

Kızılcahamam'ın ilçe merkezi oluşu hakkında  rivayetler bulunmaktadır. Bunlar Hamdi Ağa ve Hacı Hasan Ağa arasında geçen olay ile Hamdi Ağa'nın eşi ve Kaymakamın eşi arasında geçen olaydır.

ÖNERİLER;

Yerel tarih konuları, tarih müfredatlarına dahil edilebilir. Böylece öğrenciler yaşadıkları çevreyi öğrenip aidiyet duygularını geliştirebilirler.

Yabanabad kazasının eski merkezi olan Pazar köyündeki dükkanlar restore edilerek korunabilir. Eski haline döndürülen dükkanlar yaşayan tarih müzesi haline getirilebilir.İLANLAR
E-BELEDİYE
MAHALLELERİMİZ
FAALİYET RAPORLARI
ARAMIZDAN AYRILANLAR
NİNO ANAOKULU
KIZILCAHAMAM BELEDİYESİ 100. YIL EĞİTİMCİ NURAY YEŞİL MÜZESİ
HOCALI ANIT PARK MÜZE
TESİSLERİMİZ