Yükleniyor...
Şifa Kaynağı, Doğa ve Termal Cenneti Yeşil Kızılcahamam

ÇANAKKALE'DEN 15 TEMMUZ'A ŞEHİTLERİMİZ PROGRAMIMIZ ÇAM OTEL'DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Eklenme : 21.03.2017   -   Okunma : 1017

Belediyemiz tarafından düzenlenen Çanakkale'den 15 Temmuz'a Şehitlerimiz programı Çam Otel'de gerçekleştirildi.

ÇANAKKALE'DEN 15 TEMMUZ'A ŞEHİTLERİMİZ PROGRAMIMIZ ÇAM OTEL'DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Belediyemiz tarafından düzenlenen Çanakkale'den 15 Temmuz'a Şehitlerimiz programı Çam Otel'de gerçekleştirildi.

Düzenlenen programa Belediye Başkanımız Muhittin Güney, Belediye Başkanımızın eşi Ayşe Güney, İlçe Kaymakamı Mehmet Yıldız, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Müşmal, Jandarma Komutanı Kadir Bilgi, İlçe Emniyet Müdürü Erol Dağdelen, İlçe Milli Eğitim Müdürü Veli Karakuş, Demokrasi Şehitlerimizin aileleri, Belediye Başkan Yardımcısı Fahrettin İlhan, Belediye Meclis Üyeleri Adem Emin Atakul, Durali Uygun, Songül Ergelen, Fatih Oral, İbrahim Yıldız, Ak Parti İlçe Başkanı Sefa Yıldırım, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Fatma Yıldız ve ilçemizde lise düzeyinde öğrenim gören öğrencilerimiz katıldı.

Program, saygı duruşu ve istiklal marşımızın okunması ile başladı. Belediye Başkanımız Muhittin Güney ve İlçe Kaymakamı Mehmet Yıldız'ın konuşmaları ile devam etti. Başkanımız konuşmasında şunları söyledi;

Türk tarihinin şanlı sayfalarından biri olan Çanakkale Zaferi’nin bir yeni yıldönümünü daha kutladık.
Tarihin eşine az rastlanır en büyük kahramanlık destanlarından biri olan Çanakkale Zaferi, Kurtuluş Savaşı’nın ve Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolda çok önemli bir kilometre taşı olmuştur.

Çanakkale Zaferi, tarihten silinmek istenen bir ulusun bütün yokluk ve imkânsızlıklarına rağmen vatanını yüksek bir ruh ve şuurla canı pahasına nasıl savunduğunu gösteren bir mücadele destanı olarak insanlık tarihi içinde çok özel bir yere sahiptir.Çanakkale ruhu göstermiştir ki, dünyada bu milletin varoluş iradesini kıracak hiçbir güç yoktur. Çanakkale’de ortaya konulan sarsılmaz vatan sevgisi, millet olma bilinci ve iman gücü en büyük zenginliğimizdir.
Ulus olarak yokluk içindeyken bile ‘Çanakkale geçilmez’ dedirten sağlam inancın, sarsılmaz bir ruhun mirasçılarıyız. Aydınlık geleceğimizin teminatı, dün olduğu gibi, bugün de işte bu ruh ve inançtır. Çanakkale Zaferi, sadece geçmişimizin bir aziz hatırası olarak değil, geleceğe yürüyüşümüzün en güçlü ilham kaynaklarından biri olarak da milletimizin hissiyatında son derece önemli bir yere sahiptir.

Bugün bu ülkede yaşayan herkes, özgürlüğünü şehitlerimize borçludur. Toprağın her bir karışı, Mehmet Akif Ersoy’un “Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda” mısrasında ifade ettiği üzere, şehit kanlarıyla sulanmıştır. Akif, mısralarına Çanakkale'yi yine şöyle taşımıştı;

Şüheda gövdesi bir baksana, dağlar, taşlar...

O rüku olmasa, dünyada eğilmez başlar,

Yaralanmış tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,

Bir hilal uğruna, Ya Rab, ne güneşler batıyor...
 
 Çanakkale Zaferi, vatanseverlik, fedakârlık, cesaret gibi yüksek faziletlerin kahramanca sergilendiği bir destandır.Çanakkale'de ulusumuzun kurtuluşunu sağlayan bu destansı ruh, üzerinden yıllar geçmesine rağmen 15 Temmuz 2016 tarihinde tekrar ortaya çıkmış, yüce milletimizin üzerinde oynanan hain bir plana dur denilmiştir.

15 Temmuz 2016 tarihinde ülkemizin birliğine, beraberliğine karşı savaş açan hain FETÖ Terör Örgütü, silahlı kuvvetlerimiz içerisinde yapılanan cuntacı, vatanına ihanet amaçlı hareket eden bir grup ile devletimizin silahları, tankları ve jetlerini kullanarak, kendi halkına kurşun sıkmayı dahi göze alarak büyük bir göz dönmüşlüğü gösterip, darbe girişimi yapmıştır.

Bu onursuz girişim, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın tüm milletimizi sokaklara, meydanlara davet etmesi neticesinde milletimizin üstün vatan sevgisi, onurlu duruşu ve iradesi sayesinde bastırılarak tarihe not düşecek önemli bir kahramanlık destanı sergilenmiştir.

 

Kızılcahamam ilçemiz, darbe girişiminin ilk dakikalarından itibaren sokaklara dökülerek Türkiye'de gerçekleşen onurlu duruşun Kızılcahamam ayağını dört vatan evladını şehit vererek gerçekleştirmiştir. O kara gecede ilçemizden Ankara'ya giden vatandaşlarımız arasında bulunan Mehmet Gülşen, Hakan Gülşen ve Lütfi Gülşen Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde sabah gerçekleşen patlamada, İbrahim Ateş ise Genelkurmay önünde şehit düşmüştür.

O gece yaşanan olaylarda Türk tarihinin eşsiz kahramanlar listesine yenileri eklenmiş, Seyit Onbaşıların hala ölmediği tüm dünyaya "Bir Ölür Bin Diriliriz" denerek ispat edilmiştir. Kahraman Türk halkının mevzu vatan olduğu zaman neler yapabileceği net bir şekilde ortaya konulmuştur.
Bu inançla Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünü kutluyor,  Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü,  bu topraklar için çekinmeden canlarını ortaya koyan aziz şehitlerimizi ve son günlerde yaşanan hain darbe girişiminde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımızı rahmet ve şükranla anıyor, programa katılan siz değerli konuklarımıza, kahraman şehitlerimizin ailelerine, bizleri kırmayarak programımıza katılarak bugün mesailerini bizlerle paylaşan sanat tarihçi yazar Talha Uğurluel Bey'e, Büyükşehir Belediyemizin değerli sanatçılarına ve kıymetli öğrencilerimize teşekkür ederim ."

 Protokol konuşmalarının ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi sanatçıları tarafından kahramanlık türküleri dinletisi gerçekleştirildi.

Cumhuriyet İlkokulu öğretmeni Dursun Çalışkan, 15 Temmuz ile ilgili yazdığı şiirini okudu.

Sonrasında Demokrasi şehitlerimizin ailelerine plaket takdimi yapıldı. Şehidimiz İbrahim Ateş anısına  amcası Eyüp Ateş, şehidimiz Hakan Gülşen adına eşi Sevgi Gülşen, şehidimiz Mehmet Gülşen anısıına oğlu Zekai Gülşen, şehidimiz Lütfi Gülşen anısına eşi Menzule Gülşen ve şehitlerimizin anneleri Muzaffer Gülşen'e plaketleri takdim edildi.

Ardından konferans vermek üzere Sanat Tarihçi Yazar Talha Uğurluel sahneye davet edildi. Kendisine Belediye Başkanımız Muhittin Güney ve eşi Ayşe Güney tarafından günün anısına plaket ve çiçek takdim edildi. Talha Uğurluel'in Çanakkale savaşları konulu konferansının ardından yoğun ilgi ile gerçekleşen programımız son buldu.

 

 İLANLAR
E-BELEDİYE
MAHALLELERİMİZ
FAALİYET RAPORLARI
ARAMIZDAN AYRILANLAR
NİNO ANAOKULU
KIZILCAHAMAM BELEDİYESİ 100. YIL EĞİTİMCİ NURAY YEŞİL MÜZESİ
HOCALI ANIT PARK MÜZE
TESİSLERİMİZ