Yükleniyor...
Şifa Kaynağı, Doğa ve Termal Cenneti Yeşil Kızılcahamam

BAŞKANIMIZ, İLÇEMİZİ BAŞARIYLA TEMSİL EDEN ANADOLU LİSESİ PROJE EKİBİNİ ZİYARET ETTİ
Eklenme : 28.03.2017   -   Okunma : 1147

Belediye Başkanımız Muhittin Güney, ilçemizi başarı ile temsil eden Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerine teşekkürlerini sundu.

Kızılcahamam Belediye Başkanımız Muhittin Güney, Gazi Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi'nde düzenlenen "TÜBİTAK 48.Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Bölge Finali"nde ilçemizi temsil eden Kızılcahamam Anadolu Lisesi öğrencilerini yarışmada yalnız bırakmayarak ziyaret etti.

Belediye Başkanımız Muhittin Güney, ilçemizi başarı ile temsil eden Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerine teşekkürlerini sunarken, düzenlenen yarışmada başarılar diledi. Kendilerine gösterdikleri özveri için teşekkür etti.

2 Projenin de Danışmanlığını okul öğretmenlerinden Müjgan SEZER'in yaptığı,  iki Ülke Bir Olay adli projeyi 10.sınıf Öğrencilerinden Vasfiye SEZER ve Selen ÇİMEN hazırlarken, İsveç kralı Demirbaş Şarl'ın Poltova savaşı sonrası Osmanlı devletine Sığınmasını konu alan  proje İki ülke arasındaki ilişkileri anlatmaktadır. 2. Projeyi ise 12.sınıf öğrencilerimiz Helin KAYHAN ve Tuğba ÖZDEMİR hazırlamışlardır.

Proje  Başlığı:  “Ankara’ya  Fotoğraflardan  Bakmak“        Sultan  2.Abdülhamid  Devri  Yıldız Albümlerinden günümüze Ankara.

Özet:

Fotoğraflar geçmişin sosyal, ekonomik, siyasi ve toplumsal durumunu gözler önüne seren somut bir belgelerdir. Osmanlı Devletini günümüze taşıyan görsel belgeler ise Sultan 2. Abdülhamid’in fotoğrafa olan ilgisinin bir ürünü olan Yıldız Albümleridir. Yıldız Albümleri 7 milyon kilometrelik coğrafyayı içine sığdıran çok geniş bir içeriğe sahiptir. Sultan 2. Abdülhamid Osmanlı topraklarının dört bir yanına fotoğrafçılar göndererek Bosna’dan Habeşistan’a Tunus’tan Batum’a kadar uzanan bu toprakları Sarayına getirmiştir ve bu fotoğrafları “Yıldız Albümleri” adlı albüm altında birleştirilmiştir. Günümüzde Başkent sıfatını layıkıyla taşıyan Ankara şehri de Yıldız Albümlerinin bir kısmının oluşturmaktadır. Bu fotoğraflara Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürü, Doç. Dr. Uğur Ünal aracılığı ile ulaşılmıştır. Ankara’nın yaklaşık 136 yıl sonra nasıl bir değişim gösterdiğini görmek amacı ile bu yerlere gidilerek fotoğraf çekilmiş ve değişimler, süreklilikler incelenmiştir. Camilerde; genel olarak minareler ve şerefeler aynen korunmuş, yenileme çalışmaları modern bir görüntü kazanmasını sağlamıştır. İlçeler ise; Yıldız Albümlerinde belirleyici bir kadraj olmadığından yer şekillerinden faydalanarak çekim yapılmıştır. Bazı köylerin mahalle olduğu bazı köylerin ise başka ilçelere bağlandığı sonucu çıkarılmıştır.

Ankara; Bakanlıkların bulunduğu, Milletin Vekillerinin konuşmalar yapıp kararlar aldığı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin koruduğu, metroların, otobüslerin, havaalanlarının bir ağ gibi sardığı, üniversitelerin yüksek oranda başarılı öğrenci verdiği, Devlet Operaları ve Balesi ve Devlet Tiyatroları’nın insanları sosyalleştirdiği bir diplomasi, ulaşım, teknoloji, eğitim  ve kültür kenti haline geldi. Kısacası tam anlamı ile bir başkent oldu.

Anahtar kelimeler: Fotoğraf ; Sultan 2. Abdülhamid Yıldız Albümleri, Yıldız Albümlerinde Ankara Fotoğrafları

Proje Başlığı: İKİ ÜLKE BİR OLAY

Özet: Demirbaş Şarl'ın Poltava Savaşı’ndan sonra Osmanlı Devleti’ne sığınmasının Türk ve İsveç milletlerinin bakış açılarından sunulması ve bu durumunfarklı iki kültür arasında ne tür etkiler yarattığının tespit edilmesi.

Karl’ın hayatını, Osmanlı Devleti’ne neden sığındığını,faaliyetlerini, savaşlarını internetten araştırdık, Türk Tarih Kurumu ve Başbakanlık Devlet Arşivlerinin internet sitesinden katalog taraması yaptık. Daha sonra  1983 yapımı “Kalabaliken-i Bender” adında bir filme ulaştık .Filmin internetten İsveççe bir bölümüne ulaşabildik , tamamına ulaşabilmek için film şirketine elektronik posta attık. Fakat bir sonuç alamadık, Tarih öğretmenimizin İsveç’ teki bir arkadaşı aracılığı ile SvenErikssonsGymnasiet ve Bäckängsgymnasietokullarında öğrenim gören öğrencilere ulaştık ve onların elektronik posta aracılığı ile yolladıkları ödevler sayesinde karşılaştırma yaptık, Ayrıca İsveççe kaynaklara ulaştık onları Türkçe’ye çevirebilmek için Stockholm Üniversitesinde ki Tarih profesörlerine ve İsveç Büyükelçiliğine elektronik posta gönderdik fakat cevap alamadık.Yaptığımız araştırmalar sonucunda,Osmanlı Devleti’ninKarl‘ın Osmanlı‘ya sığınmasını istemediği halde misafirperverliğinden dolayı Karl'ı geri çeviremediği,

Karl Osmanlı’da kaldığı süre boyunca olayların sadece siyasi açıdan gelişmediği kültürel etkileşimlerinde olduğu. Bunun en iyi örneğinin İsveççeye geçen  yıldırım, yaramaz ,kalabalık gibi Türkçe kelimeler olduğunu.

Karl'ın Osmanlı’ya sığınmasının günümüzdeki Türk – İsveç ilişkisinin temelini attığı sonuçlarına ulaştık

İsveç’ten gelen ödevlere bakıldığında İsveç kaynakları bu olayın bir misafirperverlik örneği olduğunu düşünürken, Türk kaynaklar Osmanlı’ya ekonomik açıdan zarar verdiğini düşünmektedir.Dostluğun, güçlenerek devam etmesi için öğrenci değişimi yapılabilir.

Türk ve İsveçli tarihçiler tarafından Karl‘ın sığınması ve faaliyetleriyle ilgili ortak çalışma ve belgesel yapılabilir.

Anahtar kelimeler

XII. Karl

Kalabaliken-i Bender

Poltava Savaşı

Prut Savaşı

 

 İLANLAR
E-BELEDİYE
MAHALLELERİMİZ
FAALİYET RAPORLARI
ARAMIZDAN AYRILANLAR
NİNO ANAOKULU
KIZILCAHAMAM BELEDİYESİ 100. YIL EĞİTİMCİ NURAY YEŞİL MÜZESİ
HOCALI ANIT PARK MÜZE
TESİSLERİMİZ