Yükleniyor...
Şifa Kaynağı, Doğa ve Termal Cenneti Yeşil Kızılcahamam

JEOTERMAL KAYNAKLI BELEDİYELER BİRLİĞİ KIZILCAHAMAM’DA TOPLANDI
Eklenme : 28.09.2017   -   Okunma : 3251

27-29 Eylül 2017 tarihleri arasında Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen “Koordinatörler İstişare Toplantısı” Kızılcahamam’da başladı.

27-29 Eylül 2017 tarihleri arasında Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen “Koordinatörler İstişare Toplantısı” Kızılcahamam’da başladı.

Kızılcahamam Çam Otelde yapılan Program istiklal marşı ile başladı.Toplantının açılış konuşmasını Jeotermalli Belediyeler Birliği genel sekreteri İrem Çiğci yaptı. Toplantıya Kızılcahamam Belediye Başkanımız Muhittin Güney, Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği fahri danışmanı Toros Özbek ve Jeotermalli Belediyelerin Genel Koordinatörleri katıldı.

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Koordinatörler İstişare toplantısında konuşan Belediye Başkanımız Muhittin Güney;

“Kızılcahamam Başkent Ankara’nın akciğeri konumunda olup, Ankara’ya 45 dakikalık bir mesafededir. Kızılcahamam, tarihi, coğrafi yapısı ve özellikle de jeolojik yapısı ile ilçemize gelen turistlerimizin ve  misafirlerimizin  dikkatini çekmektedir. Kızılcahamam ismi  102 yıllık olsa da ilçemizin tarihi çok eski çağlara dayanır. Özellikle hamam kültürü Roma Dönemine kadar uzanır, İlçemiz Kızılcahamam Kuzey Anadolu fay hattına yakınlığı ve geçmişindeki aktif volkanlar dolayısıyla kaplıca yönünden de oldukça zengin bir bölgedir. Anadolu’da Frigler ve Romalılar döneminde aktif olarak bulunduğu kayıtlardan anlaşılan 1000 civarındaki termal arasında ilçemiz kaplıcalarının da var olması kuvvetle muhtemeldir.

Özellikle Seyhamamı kaplıcalarının Haçlı seferleri sırasında çalıştığı biliniyor. Büyük İskender'in Asya Seferleri esnasında askerleri ile birlikte Seyhamamı Kaplıcalarına uğradığı da bilinmektedir.

Ankara’nın yaklaşık %80’ine yakın içme suyunu karşılayan Kızılcahamam, Türkiye’nin ilk Milli Parklarından olan Soğuksu Milli Parkı’nı bünyesinde barındırmaktadır.  Dünyada nesli tükenen ve Türkiye’de sadece Eskişehir ve Kızılcahamam’da bulunan Kara Akbaba Soğuksu Milli Parkında görülmektedir, Kara Akbabalar iri cüsseli hayvanlar olduğundan , havada uzun süre kalmaları için termal akımlara ihtiyaç duyarlar.

Bu yüzden yaşam alanı olarak ilçemizi tercih etmektedirler. Soğuksu Milli Parkının bir diğer özelliği ise Kızılcahamam lalesidir. Bu lalenin özelliği;  Nisan 15 - 30 Nisan arasında  senede bir defa  görülür. Bu laleler andezit kayalar içerisinde yetişmekte, Soğuksu Milli Parkı Samrı ve Eğribelen kısmında görülmektedir.

Kızılcahamam, 4 çeşit suyu bünyesinde  barındırmaktadır. Bunlar termal su, memba suyu, maden suyu ve acı su dediğimiz cilt ve deri hastalıklarına iyi gelen bir su çeşididir.

Kızılcahamam, özellik bakımından Türkiye’nin sayılı ilçelerindendir. Sağlık, doğa ve inanç Turizminin yanı sıra son yıllarda Siyasi Partilerimizin, özellikle de iktidar partimizin tercihi olan Kızılcahamam, Kongre Turizmine de ev sahipliği yapmaktadır. İlçemizde bulunan toplamda 22 tesisin 3 tanesi 5 yıldızlı otel statüsünde hizmet vermektedir. Toplamda 7500 yatak kapasitesi mevcuttur.

Daha önce  Pazar köyünde olan ilçe merkezi, 1915'te Kızılcahamam’ a taşınır. Yabanabad olan ilçemizin ismi de kaplıcalarına ve toprağının rengine uygun şekilde Kızılcahamam olarak değiştirilmiştir.

16 Temmuz 1934 Yılında İlçemize gelen Mustafa Kemal ATATÜRK,  Kızılcahamam’lılara hitaben ‘’Bu Cennet Yurt Köşesinde Mutlusunuz’’ sözünü söyleyip, suyumuzu içerek ‘’Bu Su Altın Gibi’’ Bu Suyun Değerini bilin Kızılcahamam’lılar diyerek ilçemizi onurlandırmıştır.

İlçemizde jeotermal, turizm ve ilçedeki vatandaşlarımızın faydalanması açısından büyük önem taşımaktadır. %99,425'i belediyemize ait olan Jeotermal A.Ş. şirketimiz, Kızılcahamam'a hizmet sağlamakta ve şu anda 1991 aboneye termal su verilmektedir. İlçemizde 2360 konuta eşdeğer 236000 metrekare alan termal olarak ısıtılmaktadır. 8 adet jeotermal üretim kuyusu hizmet vermekte ve suyun ortalama debisi 70 lt/sn, ayrıca ortalama sıcaklık 75 santigrat derecedir.

Kuyulardan üretilen termal su, kış şartlarında öncelikle yaklaşık 2300 konut eş değeri abonenin ısıtılması amacı ile kullanılmaktadır. Enerjisi alınan termal su, 38 ila 42 derece arasında atım termal suyu olarak  metreküpü 1,55 TL+ KDV ücreti karşılığında ilçemizde hizmet veren turizm tesislerinin kullanımına sunulmaktadır. Ham termal suyumuzun metreküp ücreti ise 2,11 TL+KDV'dir. Jeotermal enerji ile ısıtmanın yıllık elektrik maliyeti 1 milyon TL'yi bulmaktadır.

Jeotermal ısıtmada kullanılan saatlerimiz enerji verimliliği kanunu ve bağlı yönetmeliğe göre ısınma bedeli tahsilatında enerji saatlerine geçildi ve saatlerin maliyeti abonelerimiz tarafından karşılandı. Bu enerji saatleri ısıtmada kullanılan suyun ısıtılan mahalle giriş debisinin giriş suyu sıcaklığının çıkış suyu sıcaklığı farkı ile çarpılması sonucu kullanılan ve tüketilen enerji miktarını kw cinsinden hesaplayan paket üniteden oluşmaktadır.

Bugüne kadar ilçemizin ısınması ve tesislerimize verilen hizmetlerimizi Kızılcahamam Belediyesi olarak eksiksiz olarak yerine getirmeye çalıştık ve Allah'ın bu güzel ilçeye nasip ettiği ayrıcalığı vatandaşlarımıza sunduk. Bundan sonra da inşallah daha da verimli bir şekilde kullanılması için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

27-29 Eylül tarihlerinde Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Koordinatörler İstişare Toplantısı için siz değerli konuklarımızı burada misafir etmekten memnuniyetimizi belirtmek istiyorum. İnşallah gerçekleştirilen bu toplantımız hayırlara vesile olur. Toplantı için ilçemizi tercih eden birliğimize ve yöneticilerimize teşekkür ediyor, hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum” dedi.

Jeotermal Kaynaklı Belediyelerin koordinatörlerini bir araya getirerek iletişimi güçlendirmek, fikir ve deneyim paylaşımını sağlamak ve ortak yeni projeler üretilmesinin yollarını araştırmak amacı ile bir araya gelen Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Koordinatörleri toplantısı konuşmaların ardından sona erdi.

27 – 29 Eylül 2017 tarihlerinde Kızılcahamam’da bulunan heyet ilçemizde ziyaretlerde bulunacağı belirtildi.

 İLANLAR
E-BELEDİYE
MAHALLELERİMİZ
FAALİYET RAPORLARI
ARAMIZDAN AYRILANLAR
NİNO ANAOKULU
KIZILCAHAMAM BELEDİYESİ 100. YIL EĞİTİMCİ NURAY YEŞİL MÜZESİ
HOCALI ANIT PARK MÜZE
TESİSLERİMİZ