Yükleniyor...
Şifa Kaynağı, Doğa ve Termal Cenneti Yeşil Kızılcahamam

BELEDİYEMİZ TARAFINDAN ENGELLİLERİMİZ İÇİN YEMEKLİ PROGRAM DÜZENLENDİ
Eklenme : 5.12.2017   -   Okunma : 1203

Kızılcahamam Belediye Başkanımız Muhittin Güney tarafından 3 Aralık Engelliler günü dolayısı ile Kızılcahamam Eliz Otelde ilçemizde yaşayanengellilerimiz için program düzenlendi.

Akşam yemeği ile başlayan 3 Aralık dünya engelliler günü programına, Kızılcahamam Belediye Başkanımız Muhittin Güney, Eşi Ayşe Güney, İlçe Kaymakamı Mehmet Yıldız, Ankara Üniversitesi Kızılcahamam Meslek Yüksekokul Müdürü Seyhan Akıska, İlçe Emniyet Müdürü Halil İbrahim Ulubey,  Belediye Başkan Yardımcısı Fahrettin İlhan, Meclis Üyelerinden Kemal Öztürk, Songül Ergelen, Murtaza Güngör, Yusuf Şengül, İbrahim Yıldız, Murat Can, Günaydın Yüce, Ak Parti Kızılcahamam İlçe Başkanı Süleyman Acar, Kadın Kolları Başkanı Fatma Yıldız, Engelliler Derneği Başkanı Yusuf Ziya Ertürk, SGK Şube Şefi Betül Kellesibüyük, ilçemizde yaşayan engellilerimiz ve aileleri katıldı.

Kızılcahamam Belediyesi tarafından düzenlenen 3 Aralık dünya engelliler günü programında konuşma yapan Engelliler Derneği Başkanı Yusuf Ziya Ertürk ve Kızılcahamam Belediye Meclis Üyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Yusuf Şengül birer selamlama konuşması yaparak katılımcıların engelliler gününü kutladılar.

Programda konuşan Kızılcahamam Belediye Başkanımız Muhittin Güney;

“3 Aralık Engelliler Günü münasebetiyle organize ettiğimiz etkinliğimize hoş geldiniz. Hepinizi saygı ile selamlıyor, böylesine anlamlı bir günde sizlerle bir arada olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğumu özellikle ifade etmek istiyorum. Birleşmiş Milletler öncülüğünde bütün dünyada kabul gören 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün ülkemizdeki ve tüm dünyadaki tüm engelli kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum.

Şüphesiz engelli kardeşlerimizin meselelerini, sıkıntılarını hatırlamak, başarılarının farkına varmak sadece bir günün sınırlarına hapsedilmeyecek kadar önemlidir. Bununla birlikte Dünya Engelliler Günü 1992’den bu yana engelli vatandaşlarımızın topluma kazandırılması, haklarının tam ve eşit şekilde sağlanması noktasında ciddi bir farkındalık oluşturuyor. Bugün vesilesiyle bir muhasebe yapılarak gelinen nokta ile hedefler arasındaki mesafe net olarak görülebiliyor.

Ülkemizde 3 Aralık münasebetiyle yapılan etkinliklerin, oluşan hassasiyetin engelli kardeşlerimizin hayatlarını daha da kolaylaştıracak adımların atılmasına vesile olmasını diliyorum.

Birleşmiş Milletler verilerine göre Dünya nüfusunun yüzde 10’luk bir kısmını engelli insanlar teşkil etmekte. Yine yapılan araştırmalara göre ülke nüfusumuzun da yüzde 12,3’lük kısmı engelli vatandaşlarımızdan oluşuyor. 

Bunu aileleri ile hesap ettiğimizde ülkemizdeki 30 milyonluk vatandaşımızı bu husus çok daha yakından ilgilendiriyor. Hiçbir siyasetçinin, bürokratın, hiçbir ferdin, her üç kişiden birini ilgilendiren bir mesele karşısında kayıtsız kalması, gözünü kapatması mümkün değildir. Onun için bu mesele kamu kurumlarımızın, sivil toplum örgütlerimizin, tüm toplum kesimlerimizin birlikte hareket ederek engelli vatandaşlarımızın toplum hayatına tam ve sorunsuz bir şekilde katılımı noktasında mücadele etmesi gerekmektedir.

Onlar zaten sosyal hayata bu adaptasyonu sağladığı zaman ne gibi şeyler başarabileceklerini hayatımızın her aşamasında bizlere ispat etmişlerdir. Yakın zamanda gerçekleşen Ampute Milli Takımımızın Avrupa Şampiyonluğu bunun en net örneklerindendir. Onlar hırs ile mücadele ederek nasıl büyük bir başarı sağlanır bunu bizlere ispat etmişlerdir. Bu vesile ile tekrar Avrupa Şampiyonu olan Ampute Milli Futbol takımımızı yürekten tebrik etmek istiyorum.

Yine bu konuda, uluslar arası bir başarı da ilçemizden geldi. İşitme Engelliler Şampiyonalarında Dünya ve Avrupa şampiyonluğu ile ilçemizin evladı İsmail Hakkı Bostancı ilçe olarak hepimize büyük bir gurur yaşattı ve Kızılcahamamımızı, Samsun’da yapılan olimpiyat müsabakalarında temsil etti. Bütün bu başarılar gösteriyor ki engelli vatandaşlarımız kendilerine uygun ortamlar oluşturulduğunda her zaman hayatın içerisinde büyük şeyler başaracaktır.

Bizler de belediye olarak her zaman engelli vatandaşlarımızın yanında olmaya çalıştık. Onlar da her zaman bizlere çalışmalarımızda destek oldular. Göreve başladığımızda kurduğumuz Engelliler Koordinasyon Merkezimiz, sorumlu Meclis Üyemiz Yusuf Şengül koordinesinde çalışmalarını yürütmeye devam ediyor. Ak Masa faaliyetlerimizle de her zaman engelli vatandaşlarımızın yanında olmaya gayret ediyoruz. Kızılcahamam Engelliler Derneği Başkanı Yusuf Ziya Ertürk ile de istişarelerimizi her zaman gerçekleştiriyoruz.

Tarihe baktığımızda, Peygamber Efendimizin hayatından bu konuda çıkaracağımız çok ama çok önemli dersler var. O engelli sahabeleri hayatın dışında tutmadan farklı yöndeki yetenekleriyle değerlendirmiştir. Görme engelli Abdullah Bin Ümmi Mektum’u  Mescid-i Nebevide müezzin olarak görevlendirmiş, Medine dışına çıktığında da yerine, yani devlet başkanlığına vekil bırakması engellilere verdiği önemi gösteriyor.

Bu düşünceler ile sözlerime son verirken Engelli vatandaşlarımızın her alanda sergiledikleri başarıların önümüzdeki dönemde artarak devam etmesini diliyorum. 3 Aralık Engelliler Günü nedeni ile tertip ettiğimiz etkinliğimize katılan siz değerli konuklarımıza teşekkür ediyorum. Engelliler Gününün ülkemizdeki ve tüm dünyadaki engelliler için hayırlara vesile olmasını diliyor, sizlere saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum” dedi.

3 Aralık engelliler günü programına katılan yaklaşık 300 engelli ve aileleri İlçemiz yöresel sanatçılarından Şakir yılmaz ve Koray Işık’ın söylediği birbirinden güzel şarkılarla gönüllerince eğlendiler.İLANLAR
E-BELEDİYE
MAHALLELERİMİZ
FAALİYET RAPORLARI
ARAMIZDAN AYRILANLAR
NİNO ANAOKULU
KIZILCAHAMAM BELEDİYESİ 100. YIL EĞİTİMCİ NURAY YEŞİL MÜZESİ
HOCALI ANIT PARK MÜZE
TESİSLERİMİZ