Yükleniyor...
Şifa Kaynağı, Doğa ve Termal Cenneti Yeşil Kızılcahamam

HOCALI KATLİAMI ŞEHİTLERİ 27. YILINDA KIZILCAHAMAM’DA ANILDI
Eklenme : 25.02.2019   -   Okunma : 1601

Hocalı Özel Anıt Müzesi’nde Hocalı Katliamı’nın 27. Yılı ve Hocalı Şehitleri’ni Anma Programı düzenlendi.

 

Hocalı Özel Anıt Müzesi’nde Hocalı Katliamı’nın 27. Yılı ve Hocalı Şehitleri’ni Anma Programı düzenlendi.

Kızılcahamam Belediyesi ve Azerbaycan Büyükelçiliği tarafından yapılan Hocalı Özel Anıt Müzesi’nde Hocalı Katliamı’nın 27. Yılı ve Hocalı Şehitleri’ni Anma Programı düzenlendi.

25 Şubat 2019 Pazartesi günü saat 11.00’da İlçemiz Hocalı Özel Anıt Müzesi’nde yapılan programa; Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Ankara Bölge Milletvekilimiz Prof. Dr. Emrullah İşler, Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, İstanbul Milletvekili ve Türkiye Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Şamil Ayrım, Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurul Başkanı Prof. Dr.  Necdet Ünüvar, Kızılcahamam Kaymakamı Mehmet Yıldız, Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim, Kızılcahamam Belediye Başkanı Muhittin Güney, Kızılcahamam Belediye Başkan Yardımcısı Fahrettin İlhan, AK Parti İlçe Ahmet Barun, MHP İlçe Başkanı Muzaffer Gökmen, BBP İlçe Başkanı Ergün Keleş, AK Parti Kızılcahamam Belediye Başkan Adayı Süleyman Acar, İYİ Parti Kızılcahamam Belediye Başkan adayı Coşkun Ünal, BBP Kızılcahamam  Belediye Başkan Adayı Adem İlhan, Kızılcahamam Belediye Meclis Üyeleri Adem Emin Atakul, Durali Uygun, Songül Ergelen, İbrahim Yıldız, Murat Can, Hamis Tüfekci , kamu kurum kuruluşları müdürleri, STK Başkanları, mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 Hocalı Şehri’nde Ermeni zalimleri tarafından katledilen şehit soydaşlarımız için saygı duruşunda bulunulmasının ardından bir millet iki devlet Azerbaycan ve Türkiye’nin milli marşları okundu.

Anma programında açılış konuşmasını yapan Kızılcahamam Belediye Başkanımız Muhittin Güney, “Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ Bölgesindeki  Hocalı Kasabasında acımasızca katledilen 613 kardeşimizi unutmamak ve unutturmamak adına düzenlediğimiz anma   törenine  teşriflerinizden dolayı teşekkür ederim.

İnsanlık tarihinin en büyük kara lekelerinden biri olan Hocalı katliamı, Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında 26 Şubat 1992 tarihinde Ermenistan ordusu tarafından gerçekleştirilmiştir.

Sivil, Kadın, Çocuk, Yaşlı ayırımı yapmadan 613 kardeşimizi en ağır işkenceler ve saldırılara tabi tutmuşlardır. Bu saldırıda Azeri resmi kaynaklarına göre 83 çocuk,106 kadın, 70'den fazla yaşlı olmak üzere toplam 613 soydaşımız şehit oldu. Toplam 487 kişi ağır yaralanmış, 1275 kişi rehin alınmış, 150 kişi de kaybolmuştur.Türk tarihinin en acı hatıralarından biri olan Hocalı Katliamı, üzerinden 27 yıl geçmesine rağmen, Ülkemizde her zaman  gerekli hassasiyet gösterilmiş Devletimiz, Hükümetimiz ve Milletimiz her zaman kardeş Azerbaycan’ın yanında olduğunu göstermiştir. Yaşanan saldırıları gelecek nesillere aktarmak ve hatırlatmak için Kızılcahamam'da olduğu gibi ülkemizin bir kaç yerinde daha müze ve anıtlar yaptırılmıştır.

Ermeni lobilerinin yoğun faaliyetleri, böylesi acı ve haince gerçekleştirilen  bir olayı dünyaya unutturmaya çalışmış, işgal ettikleri Dağlık Karabağ bölgesini, burada yaptıkları saldırıyı, sıradan bir olay gibi göstermeye çalışmışlardır. Bu sebeple Hocalı katliamı kurbanlarının hatırasını yaşatmak, O zulümde hayatını kaybeden şehitlerimizi unutmamak ve unutturmamak için, Belediyemiz ve Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği işbirliğiyle ilçemize Hocalı Anıt Müzesi yapılarak açılmıştır.

Hocalı katliamı, insanlığın bugün ve gelecekte dersler çıkarması, bu olaya karşı bugüne kadar gösterdiği tepki konusunda vicdan muhasebesi yapması gereken önemli bir olaydır.

En temel insani ve vicdani değerleri yok sayan bu insanlık suçunun tüm dünya kamuoyu tarafından en ufak ayrıntısına kadar bilinmesi yolunda Azerbaycan’a olan desteğimizin sonsuz olduğunu bu vesileyle de ifade etmek isterim.

Bizler Azerbaycanlı kardeşlerimizle birlikte, iki devlet, tek millet olarak acımızı ve sevincimizi birlikte yaşamaya devam ettikçe, Hocalı'da yaşanan katliamı ve katledilen şehitlerimizi unutmayacağız, Unutturmayacağız..

Programımıza katılarak bu hassasiyeti bizlerle paylaşan bütün konuklarımıza, katılımlarından dolayı teşekkür ediyor, Saygılarımı sunuyorum” dedi.

Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim yaptığı konuşmada katılımcıları selamlayarak sözlerine şöyle devam etti. “Biz hiçbir zaman bu soykırımları unutmayacağız, biz her zaman güçlü olacağız, kardeş ülkemiz Türkiye’de bizim her zaman yanımızda oldu,  Azerbaycan da Türkiye'nin yanındadır” dedi.

Konuşmalarını yapmak üzere davet edilen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu konuşmasında “Yakın dönemin en büyük insanlık dramlarından biri olan ve soykırım olarak adlandırılan Hocalı vahşeti; 27 yıl önce 1992 yılında 25 Şubat’ı 26 Şubat'a bağlayan gece gerçekleştirildi. Ermeni katil sürüsü tarafından 336. Sovyet Mekanize Alayının da desteğiyle, Hocalı’da 83 çocuk, 106 kadın ve 70'den fazla yaşlı olmak üzere resmî kayıtlara göre 613 kişi katledildi.

İzvestiya Gazetesinin haberinde, Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde birçoğunun yakılmış olduğu, gözlerinin oyulduğu, hamile kadınların karınlarının yarılıp işkence yapıldığı vahşetini birçok yabancı basın organları ifşa etti. Ortak kanaat bölgede yaşayan Azerbaycan Türklerinin toplu imhası (jenosit) söz konusuydu.

Azerbaycan toprağında, Karabağ genelinde Hocalı özelinde yaşanan bu insanlık dışı katliamın nedeni!. Bir oldubitti ile Azerbaycan’ın öz topraklarının Ermenistan’a katılmak istenmesidir.

1915 döneminde Kars, Ardahan, Erzurum, başta olmak üzere Anadolu’nun bazı bölgelerinde, Çarlık Rusyasının desteği ile Ermenilerce yapılan insanlık dışı katliamın ve haksız hukuksuz işgal girişiminin aynısını, bu yüzyılda Sovyetlerin desteği Batılı güçlerin göz yumması ile Bakü’deki Neft’in uğruna, Azerbaycanlı Müslüman Türklere yapıldı. Hâlbuki bölge, uluslararası örgütlerin de kabul ettiği gibi tarihi ve hukuki olarak Azerbaycan’ın öz kadim toprakları idi. BM, AGİT, MİNSK kararlarına rağmen halen bu haksız hukuksuz işgal devam etmekte,Har-i Bülbül mahzun, Şuşa yasta, Molla Penah Vakıf’ın kabri işgalcilerin ayakları altında, Karabağ toprakları üç renkli bayrağa ve Ezan seslerine hasret.

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki tarihi gardaşlık bağı bugün adeta altın çağını yaşıyor. Karabağ konusunda Türkiye de tıpkı Azerbaycan gibi işgalin bir an önce bitmesi gerektiğini her fırsatta dile getiriyor.

Eminim ki bu vatan toprağı yakın bir zamanda hürriyetine kavuşacak, üç renkli Ayyıldızlı Azerbaycan bayrağı inşaallah Karabağ semalarında dalgalanacak. Hocalı şehitlerine verilecek en büyük hediye de bu olacaktır.

Bu vesileyle Hocalı şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yâd ediyor, Azerbaycan Türkiye kardeşliğinin sonsuza kadar sürmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.

 Sizleri tekrar saygıyla selamlıyorum” dedi.

Programa katılan; Cumhurbaşkanlığı Sağık ve Gıda Politikaları Kurul Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar, İstanbul Milletvekili ve Türkiye Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Şamil Ayrım ve Ankara Milletvekili Prof. Dr. Emrullah İşler katılımcıları selamlayarak Bugün burada, Ermenistan çetelerinin hocalıda yapmış olduğu katliamın sonucunda vermiş olduğumuz şehitlerimizi anıyoruz, oradaki katliamı unutturmamak için buradayız dediler.

Konuşmaların ardından katılımcılar Hocalı Özel Anıtına karanfil bırakıp, Hocalı Müzesi’ni ziyaret ederek program hatıra defterine yazılan anılar ile sona erdi.

 İLANLAR
E-BELEDİYE
MAHALLELERİMİZ
FAALİYET RAPORLARI
ARAMIZDAN AYRILANLAR
NİNO ANAOKULU
KIZILCAHAMAM BELEDİYESİ 100. YIL EĞİTİMCİ NURAY YEŞİL MÜZESİ
HOCALI ANIT PARK MÜZE
TESİSLERİMİZ