Yükleniyor...
Şifa Kaynağı, Doğa ve Termal Cenneti Yeşil Kızılcahamam

KIZILCAHAMAM JEOPARK MÜZEMİZİN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ
Eklenme : 8.03.2019   -   Okunma : 1004

Kızılcahamam Belediye Başkanımız Muhittin Güney'in ilçemize kazandırdığı önemli projelerden biri olan Jeopark Müzesi’nin açılışı yapıldı.

Kızılcahamam Belediye Başkanımız Muhittin Güney'in ilçemize kazandırdığı önemli projelerden biri olan Jeopark Müzesi’nin açılışı yapıldı.

Jeopark Müzesi’nin açılışına Belediye Başkanımız Muhittin Güney, Eski Başbakan Yardımcısı, AK Parti Ankara Bölge Milletvelimiz Prof.Dr.Emrullah İşler, İlçe Kaymakamı Mehmet Yıldız, Belediye Meclis Üyeleri Ahmet Arslanoğlu, Songül Ergelen, Günaydın Yüce, Durali Uygun, Adem Emin Atakul, Yusuf Şengül, Kemal Öztürk, İbrahim Yıldız, Belediye Başkan Yardımcısı Fahrettin İlhan, AK Parti Kızılcahamam Belediye Başkan Adayı Süleyman Acar, AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Barun, İlçe Milli Eğitim Müdürü Veli Karakuş, İlçe Müftüsü Selçuk Kılıçbay, İlçe Emniyet Müdürü Halil İbrahim Ulubey, İlçe Jandarma Komutanı Kadir Bilgi, Okul Müdürleri, Öğrenciler, Mahalle Muhtarları, Birim Amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Törende açılış konuşmasını müzenin yapımını gerçekleştiren yüklenici firma sahibi Murat Birdal yaptı. Birdal, müzenin yapım aşaması  ve içeriğinden bahsederek Belediye Başkanımız Muhittin Güney ve emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Ardından müze iç dizayn çalışmalarını yürüten Küratör Deniz Koç Çeliker, konuşmasını yaptı ve müze hakkında bilgiler verdi.

Belediye Başkanımız Muhittin Güney, konuşmasında ilçemizde yapımı tamamlanan, devam eden ve uygulamaya hazır olan projelerden bahsederek müze hakkında bilgiler verdi. Başkanımız gelen misafirleri selamlayarak " Kızılcahamam'a büyük gayretler sonucunda kazandırdığımız bu müze ile en başta çocuklarımızın, kentimize gelen yerli ve yabancı turistlerin doğal kültürümüzü, mirasımızı tanımalarını ve koruma bilincine ulaşmalarını hedefliyoruz. Müzemiz sayesinde çevre konusunda daha duyarlı, bilinçli ve bilgili bir gelecek kuşak yetiştirilmesine büyük katkı sağlanacağını düşünüyoruz.

Jeoparklar, çevre bilincinin ve çevresel eğitim programlarının oluşturulması için ideal mekanlar. Diğer bütün müzeler gibi, bir öğrenme ortamı olan ve bilgiyi yeniden üreten bir alan Jeopark Müzemizde, jeo-çevreyi ve artık bugün yaşamayanların bugün yaşayanlarla etkileşimini; dijital sergilemeler, filmler, oyunlar, replikalar ve orijinal eserler ile ziyaretçilerimize anlatıyoruz. Müzemizde, jeolojik zamanın III. evresinde, yani şiddetli volkanik faaliyetlerin yaşandığı dönemde şekillenen Anadolu topraklarının 23 milyon yıl öncesine dair izlerini görüyoruz. Yani bu toprakların on milyonlarca yıl süren hikayesini anlatıyoruz. Anadolu'nun yeryüzü şekillerine, farklı canlı formlarına ve bunların yaşadığı dönüşüm ve etkileşime tanıklık ediyoruz.

Kızılcahamam jeosit duraklarımız olan Karagöl, Alicin Kanyonu, Mahkemeağcin, Bazalt fosil yatakları, Çamlıdere Jeolojik Ormanı, Güvem Beşkonak Bazalt Sütunları, Abacı peribacaları, Seyhamamı, Soğuksu Milli Parkı ve bunların yanında kaplıca merkezlerimiz ilçemiz için çok önemli değer arz etmektedir.

Sonuç olarak; Sosyal ve ekonomik refahın, huzurun ve büyümenin ön koşulu; yaşanabilir ve sürdürülebilir bir çevre oluşturmak, bunun için de insanımıza çevre bilinci aşılamak en önemli adımlardan birisi. Çevresel yönetim konusunda uzun vadeli planlamalara sahip olan belediyemiz, Jeopark Müzesi sayesinde çevre bilinci geliştirme konusunda önemli bir adım atmış bulunuyor.

Ziyaretçilerimizin, Kızılcahamam Jeopark Müzesi'ni gezdikten sonra, bir açık hava müzesi olma özelliğine sahip olan Kızılcahamam jeopark sahasının diğer istasyonlarını gezmeleri büyük önem taşıyor.

ve mirasımızın tanıtılması ve korunması anlamında önemli bir misyonun taşıyıcılığına aday olan Müzemiz, çevresinde bulunan sayısız çekim noktası ile de anlam kazanıyor. Açılışını gerçekleştiğimiz müzemizin bölümleri ise şu şekilde oluşturuldu;

GİRİŞ KAT

1 - ANADOLU'NUN OLUŞUM TARİHİ

2 - GALATYA VOLKANİZMASI

3 - KATASTROFİZM, GÜNCELCİLİK

4 - JEOLOJİK ZAMAN TABLOSU

5 - GÜVEM JEOLOJiK GÖLUN TABAKALARI VE YAPRAK FOSİLLER

6 - KIZILCAHAMAM VE ÇEVRESİ JEOLOJİK OLUŞUM FİLMİ

7 - TAŞLAŞMIŞ AĞAÇLARIN FOSİLLEŞME HİKAYESİ

8 - 23 MİLYON YIL ÖNCESİNİN PLATOSU: KIZILCAHAMAM

9 - SİLİSLEŞMİŞ AĞAÇ FOSİLLERİ

10 - AĞAÇLARIN YAŞI NASIL HESAPLANIR?

BİRİNCİ KAT

1 - MİLYONLARCA YIL ÖNCE GERÇEKLEŞEN DOĞA OLAYLARINDAN BİZE KALAN İZLER JEO-PARK ALANLARI

2 - VİDEO YERLEŞTİRME: KARAAKBABA, SAZAN BALIĞI VE SEKOYA AĞACI FİLM

3 - PELİTÇİK-YAHŞİHAN FOSİL ORMANI

4 - GÜVEM-BEŞKONAK JEO-GÖLLERİ

5 - BAZALT SÜTUNLARI NASIL OLUŞUR?

6 - DIATOMEA-DİATOM NEDİR?

7 - İNTERAKTİF OYUN EKRANI

8 - MAHKEMEAĞCİN

9 - KÖMÜRLEŞMİŞ VE SİLİSLEŞMİŞAĞAÇLAR

10 - ABACI PERİBACALARI

12 - KARAGÖL

13 - ETKİNLİK ALANI

14 - MİKROSKOP

15 - KUM HAVUZU

Doğayı seven, çevresini tanımak ve bunu bilinçli bir şekilde yapmak isteyen vatandaşlarımızı bu doğal güzellikleri görmeye, duymaya ve korumaya davet ediyor, açılışımıza katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum." dedi.

Başkanımız, özellikle her projede desteğini esirgemeyen Bölge Milletvekilimiz Prof. Emrullah İşler'e, İlçe Kaymakamı Mehmet Yıldız, ve projede emeği geçenlere özellikle teşekkürlerini iletti.

İlçe Kaymakamı Mehmet Yıldız konuşmasında Belediye Başkanımız Muhittin Güney'e ilçemize büyük gayret göstererek gerçekleştirdiği projeler için teşekkür ederek, Jeopark Müzemizin hayırlı olmasını diledi.

Bölge Milletvekilimiz Prof. Dr. Emrullah İşler de yine müzemizin hayırlı olmasını dileyerek bundan sonra da görev süresince her zaman Kızılcahamam ve ülkemiz için çalışmalarına devam edeceğini belirtti. Bölge Milletvekilimiz bugüne kadar yapılan çalışmalar için Belediye Başkanımız Muhittin Güney, Belediye Meclis Üyeleri ve belediye personeline teşekkür etti.

Konuşmaların arından açılış kurdelesi dua eşliğinde kesilerek, müze gezildi ve ikramlar yapıldı.İLANLAR
E-BELEDİYE
MAHALLELERİMİZ
FAALİYET RAPORLARI
ARAMIZDAN AYRILANLAR
NİNO ANAOKULU
KIZILCAHAMAM BELEDİYESİ 100. YIL EĞİTİMCİ NURAY YEŞİL MÜZESİ
HOCALI ANIT PARK MÜZE
TESİSLERİMİZ