Yükleniyor...
Şifa Kaynağı, Doğa ve Termal Cenneti Yeşil Kızılcahamam

SIFIR ATIK KARTINIZI ALDINIZ MI?
Eklenme : 19.06.2020   -   Okunma : 560

SIFIR ATIK KARTINIZI ALDINIZ MI?

Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından yürütülen Sıfır Atık Projesi kapsamında Türkiye’nin İlk Sıfır Atık İlçesi olan ilçemizde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinliğinde “Sıfır Atık Kartı” ile tanıştırdığımız vatandaşlarımız Belediye Binamıza gelip kendi adlarına düzenlenen Sıfır Atık Kartlarını almaya başladılar.

SIFIR ATIK KARTI NEDİR?

Belediyemiz tarafından isteyen tüm vatandaşlara düzenlenip verilen, içinde elektronik çip bulunan, elektronik karttır (Herhangi bir banka kartı gibi). Arka yüzeyinde bir Kızılcahamam manzarası bulunur ve “Kızılcahamam Kart” yazar. Ön yüzünde kart sahibinin fotoğrafı, temel kimlik bilgileri ve kart kayıt numarası yazılıdır.

SIFIR ATIK KARTI NASIL ALINIR?

Belediye Binası’nda ilgili birime gidip “Ad, Soyad, Baba Adı, Doğum Tarihi, Adres, Telefon” bilgilerini vermek ‘Sıfır Atık Kartı’ almak için yeterli. Bu bilgilerle Sıfır Atık Kartı için Belediye Binamızda ilgili birime başvuran vatandaşların fotoğrafı çekilir, bilgileri alınır ve Sıfır Atık Kartı kendisine teslim edilir. Ayrıca önümüzdeki haftadan itibaren ilçemizin çeşitler noktalarında kurulacak standlarda dağıtım yapılacak.

SIFIR ATIK KARTI NASIL ÇALIŞIR?

Sıfır Atık Kartı ile vatandaşlarımız geri dönüşüme katkı sağladıkça puan kazanır. Bu katkı, geri dönüşüme uygun atıkların Kızılcahamam Belediyesi 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’ne getirilmesi ile olur. Süreç en başından itibaren şöyle işler:

1) Vatandaş önce Belediye Binasından kendi adına düzenlenmiş Sıfır Atık Kartını hiçbir ücret ödemeden alır ve aktive ettirir.

2) Topladığı/biriktirdiği atıkları 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’ne teslim eder, ettiği miktar elektronik tartıyla tartılır ve hemen orada, Atık Getirme Merkezi içerisindeki bilgisayar sistemiyle teslim ettiği miktar oranında kartına puan yüklemesi yapılır.

3) Vatandaş, topladığı puanları, Belediyenin belirleyeceği yerlerde istediği gibi harcar. Örneğin, Belediye Kaplıcaları’nda puanlarını harcayarak ücretsiz faydalanır.

4) Sıfır Atık Kart Sistemi sayesinde kimin ne kadar geri dönüşüme katkı sağladığı sistemde görüneceği için, belirli zamanlarda, vatandaşları geri dönüşüme teşvik etmek amacıyla en çok puan toplayan kişiler ilan edilip bu kişilere ödüller verilir.

SIFIR ATIK KARTI HANGİ TARİHTEN BERİ VERİLİYOR?

Sıfır atık kartlarımızın dağıtımı Belediye Binamızdan başlayarak ilçe içerisinde belirli yerlere kurulan standlarla devam edecek. 18 Haziran 2020 Perşembe gününden itibaren kart dağıtımı Belediye Binamızda başladı.İLANLAR
E-BELEDİYE
MAHALLELERİMİZ
FAALİYET RAPORLARI
ARAMIZDAN AYRILANLAR
NİNO ANAOKULU
KIZILCAHAMAM BELEDİYESİ 100. YIL EĞİTİMCİ NURAY YEŞİL MÜZESİ
HOCALI ANIT PARK MÜZE
TESİSLERİMİZ