Yükleniyor...
Şifa Kaynağı, Doğa ve Termal Cenneti Yeşil Kızılcahamam

Güneş Enerji Santrali Çalışmaları Hızla Devam Ediyor
Eklenme : 26.01.2021   -   Okunma : 283

Güneş Enerji Santrali inşaatını, Kızılcahamam Kaymakamı Can Aksoy, Kızılcahamam Belediye Başkanı Süleyman Acar ve Meclis Üyesi Dursun Barun ziyaret ederek, projeyi yerinde denetlediler.

Geçtiğimiz ay inşaatı başlayan Kızılcahamam Güneş Enerji Santralinde çalışmalar hızla devam ediyor. Çelik konstrüksiyonun sahada yapım aşamasına geçilen projede, santralin önümüzdeki ay tamamlanarak devreye alınması hedefleniyor.

Kızılcahamam Belediyesi Taşlıca Mahallesinde, 18 bin dönüm arazi üzerinde, 3360 panelden oluşacak güneş enerji santrali inşaatının kapasitesi 960 kWe. Santral tamamlandığında yıllık yaklaşık 1 milyon 600 bin kWh elektrik enerjisi üretmesi hedefleniyor. Kızılcahamam Belediyesi’ne ciddi bir gelir kaynağı olması beklenen proje ile belediyenin tüm hizmet binalarında tüketilen elektrik enerjisi karşılanacak, üretilen fazla elektriğin satışı ile de ek gelir kaynağı oluşturulacaktır.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının öneminin giderek arttığı ülkemizde, Sıfır Atık pilot ilçesi olan Kızılcahamam’da, bu proje ile yılda ortalama 750 ton karbondioksit salınımı engellenecek. Bu rakam yılda yaklaşık 70 bin ağaçlık bir orman kadar karbon emisyonunun azaltılmasına tekabül etmektedir.

Santral inşaatını yerinde inceleyen Belediye Başkanı Süleyman ACAR, ‘’ Ülkemizin ve ilçemizin gelirine katkı sağlamak için, yenilenebilir enerji olan güneş enerji santralini Belediyemiz bünyesinde kuruyoruz’’ dedi. Öte yandan, projenin hem ülkemizin yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimi açısından, hem de Kızılcahamam Belediyesi’nin bu konuda öncü belediyelerden biri olmasının önemine dikkat çeken Başkan Acar, ‘’Kızılcahamam’a kalıcı ve çevreci gelir kaynağı oluşturuyoruz,  yeşil enerji olarak da adlandırılan güneş enerjisi ilçemiz için şimdiden hayırlı olsun’’ dedi.İLANLAR
E-BELEDİYE
MAHALLELERİMİZ
FAALİYET RAPORLARI
ARAMIZDAN AYRILANLAR
NİNO ANAOKULU
KIZILCAHAMAM BELEDİYESİ 100. YIL EĞİTİMCİ NURAY YEŞİL MÜZESİ
HOCALI ANIT PARK MÜZE
TESİSLERİMİZ