Yükleniyor...
Şifa Kaynağı, Doğa ve Termal Cenneti Yeşil Kızılcahamam

GES Projesinin Tanıtımı ve Kurban Kesimi Yapıldı
Eklenme : 1.02.2021   -   Okunma : 336

Kızılcahamam Belediyesi tarafından geçtiğimiz ayda ihalesi yapılarak inşaatı başlayan Güneş Enerji Santralinin tanıtımı yapıldı.

Taşlıca Mahallesinde, 18 dönüm arazi üzerinde, 3360 panelden oluşan güneş enerji santrali inşaatının kapasitesi 960 kWe. Santralin tamamlandığında yıllık yaklaşık 1 milyon 600 bin kWh elektrik enerjisi üretmesi hedeflenmektedir. Kızılcahamam Belediyesi’ne ciddi bir gelir kaynağı olması beklenen proje ile belediyenin tüm hizmet binalarında tüketilen elektrik enerjisi karşılanacak ve üretilen fazla elektriğin satışı ile ek gelir kaynağı oluşturulacak.

Ges Projesi Tanıtımına Kızılcahamam Kaymakamı Can Aksoy, Belediye Başkanı Süleyman Acar, Siyasi Parti İlçe Başkanları ve meclis üyeleri katıldı.

Kızılcahamam Belediyesi Personeli Yiğit Işık yaptığı konuşmada; “Belediye Başkanımızın talimatları ile başlamış olduğumuz Ges Projemiz, yenilenebilir enerji kaynaklarının öneminin giderek arttığı ülkemizde, öte yandan Sıfır Atık pilot ilçesi olan Kızılcahamam’da, bu proje ile yılda ortalama 750 ton karbondioksit salınımı engellenecek. Bu rakam yılda yaklaşık 70 bin ağaçlık bir orman kadar karbon emisyonunun azaltılmasına tekabül etmekte” dedi.

Kızılcahamam Belediye Başkanı Süleyman Acar ise konuşmasında; “Ülkemizin ve ilçemizin gelirine katkı sağlamak için, yenilenebilir enerji olan güneş enerji santralini Belediyemiz bünyesinde kuruyoruz. Öte yandan, projenin hem ülkemizin yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimi açısından, hem de Kızılcahamam Belediyesi bu konuda öncü belediyelerden biri. Kızılcahamam’a kalıcı ve çevreci gelir kaynağı oluşturuyoruz. Yeşil enerji olarak da adlandırılan güneş enerjisi, ilçemiz için şimdiden hayırlı olsun. Her zaman desteklerini bizden eksik etmeyen Çevre ve Şehirçilik Bakanımız Hemşerimiz Murat Kurum’a, Kaymakamımız Can Aksoy ve İlçe Başkanlarımıza teşekkür ederim” dedi.

Kızılcahamam Kaymakamı Can Aksoy; Projenin ilçemize ciddi bir yatırım olduğunu vurgulayarak “Sıfır Atık’ta pilot bölge olan ilçemize yakışan bir proje belediye başkanımıza ve ekibine teşekkür ederim” dedi.

Konuşmaların ardından ilçe müftüsü Hasan Limon tarafından dua edilerek kurban kesildi.İLANLAR
E-BELEDİYE
MAHALLELERİMİZ
FAALİYET RAPORLARI
ARAMIZDAN AYRILANLAR
NİNO ANAOKULU
KIZILCAHAMAM BELEDİYESİ 100. YIL EĞİTİMCİ NURAY YEŞİL MÜZESİ
HOCALI ANIT PARK MÜZE
TESİSLERİMİZ