Yükleniyor...
Şifa Kaynağı, Doğa ve Termal Cenneti Yeşil Kızılcahamam

Kızılcahamam Belediye Başkanı Süleyman Acar
Eklenme : 13.04.2021   -   Okunma : 135

Ankara Büyükşehir Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısı 5. Birleşimi, Başkan Mansur Yavaş başkanlığında toplandı. Toplantıda kürsüye çıkan Kızılcahamam Belediye Başkanı Süleyman Acar, 8 Nisan'da ilçede bulunan Kasaplar Çarşısı'nda meydana yangın felaketine dair konuştu. Geç müdahale edilmesi sonucunda 15 dükkanın kül olduğu yangınla ilgili sitemlerini dile getiren Acar, " Biz o gün gece geç vakitlerde yangının olduğu yere gittik, sabaha kadar bekledik. Bir süre ayrıldık, o sırada  Mansur Bey Kızılcahamam’a gelmiş. Tabii gelmesinden haberimiz olmadı, yanında bulunmak isterdik. Geldiğimizde de ilçemizden ayrılmıştı. Sadece haber vermemekle kalmadı... Yangının durumuyla ilgili en çok bilgi sahibi ilçenin belediye başkanıdır, mülki amiridir. Maalesef o süreçte ne de ondan sonra bizi ne Mansur Bey ne de CHP meclis üyesi arkadaşlardan arayan olmadı." dedi.

"İtfaiye amiri arkadaşımız işi gücü bırakıp kulis yaptı"

Yangına geç müdahale edilmesi hakkında konuşan Acar, "Bu Kızılcahamam’da çıkan ilk yangın değil. İki ay önce de başka bir yangın olmuştu. Bu yangının büyüme sebebini araştırdığımızda ve olay yerine gittiğimizde orada mağdur esnaf arkadaşlarımızın ortak ifadesi şuydu: 'Eğer itfaiye hemen gelseydi ve yeterli kapasitesi olsaydı, bu yangından sadece birkaç dükkan etkilenirdi.' Bizi üzen bir olay daha vardı. Aynı eleştirilerde Mansur Bey’in önceki dönemleri öne sürmesi gibi orada da Büyükşehir’den itfaiye amiri arkadaşımız da işi gücü bırakıp kulis yaparak, ‘Büyükşehir Belediyesi olarak biz ilçe belediyesinden yer tahsisi istemiştik, kapasite artırmak için yer tahsis edilmediği için kapasiteyi geliştiremedik’ diyor. Gerçekten de yüzde 80’i orman olan ve bin 700 kilometrekare büyüklüğünde olan Kızılcahamam’da sadece 2 tane itfaiye var. O itfaiye gelmiş müdahale etmiş, gelmesi 45 dakikayı bulmuş. Geldikten sonra itfaiyeci arkadaşların hortumu uzatma süresi 20-25 dakika, tabii o arada yangın büyüyor. Su bitiyor, çevre ilçelerdeki itfaiyeler müdahale edene kadar iş işten geçiyor."  ifadelerini kullandı.

"Fen işleri itfaiye müracaatımıza dönüş yapmadı"

Süleyman Acar  şöyle devam etti: "Mansur Bey orada, ‘14 tane itfaiye 37 tane personel müdahale etti’ demiş. İlk müdahale eden itfaiye 1-2 tane iş işten geçtikten sonra 44 tane itfaiye olsa ne olacak?  Dolayısıyla yangınlarla ilgili sorunların bir an önce çözülmesi gerekiyor. Daha önce Eğerlialören köyümüzde, 5 evin yandığı olaydan sonra da yazılı olarak Büyükşehir Fen İşlerine müracaat ettik. İlçemizde bulunan itfaiyenin kapasitesinin yetersiz olduğunu, yerinin yetersiz olduğunu ifade ettik. Fakat o günden bugüne kadar hiçbir şey yapılmadı."

YANGIN İLE İLGİLİ BİZ NELER YAPTIK

Son olarak geldik en önemli noktaya, yangında büyük maddi kayba uğramış esnafımız için biz neler yapıyoruz.

Devletimiz ilgili tüm kurumlarıyla yangının başladığı ilk anlardan itibaren Kızılcahamam’a akın etmiş ve Belediyemiz ile birlikte yaraların bir an önce sarılması için harekete geçmiştir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız 2 milyon, İçişleri Bakanlığımız 1 milyon ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız 300 bin olmak üzere toplam 3 milyon 300 bin Türk lirası kaynak oluşturulmuştur.

Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum yangın sabahında bütün bakanlık ekibini seferber etmiş kendisi de aynı gün ilçemizi ziyaret ederek ,tüm programını iptal ederek ilçemize gelmiş ve mağdur esnaflarımıza zararlarının bir kısmını karşılamayı taahhüt etmiş, zarar görmemiş ama işyerleri taşınacak esnafımıza 15 er bin tl taşınma yardımı ve aylık 3 er bin tl kira yardım müjdesini vermiştir. Sayın Bakanımızın talimatlarıyla derhal yeni proje çalışmalarına başlanmıştır. Proje kapsamında kasaplar çarşımızın yanında bulunan pazar yeride yıkılarak yaklaşık 5800 m2 üzerine, altında kapalı otoparkı olan modern ,ilçemizin kalbine yakışır bir çarşıyı Kızılcahamam’ımıza kazandırıyoruz. 

Son olarak, Büyükşehir Belediyesinin bu ihmalkarlığının başka bir kayba yol açmadan, derhal ilçemizin ihtiyacına uygun itfaiye ekibi kurması gerekliliğini, 22 nisan 2020 tarihinde de belirtmiş olduğumuz gibi 12 nisan 2021 tarihinde de dile getirmek isterim. Kızılcahamam’ın %80’i orman, Allah esirgesin her an daha acılı bir durumla karşılaşabiliriz. Bu tip afetlerin siyasi malzemeye dönüştürülmemesi ve sorumluluğunuzdaki birimlerin donanımlı hale getirilmesi Kızılcahamam Belediye Başkanı olarak temennimdir.

Sözlerimi noktalarken,

Yaşadığımız bu büyük yangın afeti nedeni ile her zaman olduğu gibi bizleri yalnız bırakmayan, başta Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere , Cumhurbaşkanımızın Özel Kalem Müdürü, Büyükelçimiz ve Hemşerimiz Sn. Hasan Doğan, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Hemşerimiz Murat Kurum, Bakanlarımız,  Milletvekillerimiz, Bakan Yardımcılarımız, Bürokratlarımız, Belediye Başkanlarımıza göstermiş oldukları ilgi ve destekten dolayı tüm Kızılcahamam’lı hemşerilerimiz adına bir kez daha teşekkür ediyorum.İLANLAR
E-BELEDİYE
MAHALLELERİMİZ
FAALİYET RAPORLARI
ARAMIZDAN AYRILANLAR
NİNO ANAOKULU
KIZILCAHAMAM BELEDİYESİ 100. YIL EĞİTİMCİ NURAY YEŞİL MÜZESİ
HOCALI ANIT PARK MÜZE
TESİSLERİMİZ