Yükleniyor...
Şifa Kaynağı, Doğa ve Termal Cenneti Yeşil Kızılcahamam

Ankara’nın Yer altı Şehri Gün Yüzüne Çıkıyor
Eklenme : 22.06.2021   -   Okunma : 392

Ankara Valiliği koordinesinde yürütülen Jeopark çalışmaları, Ankara’nın tarihi ve doğası ile zengin ilçesi Kızılcahamam’da devam etti.

Ankara Vali Yardımcısı Mustafa Erkayıran, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, Kızılcahamam Kaymakamı Can Aksoy, Çamlıdere Kaymakamı Metin Demirel, Kahramankazan Kaymakamı Engin Aksakal, Kızılcahamam Belediye Başkanı Süleyman Acar, Kahramankazan Belediye Başkan Yardımcısı ve araştırma heyetin katılımı ile Kızılcahamam’da jeopark alanlarının bir kısmında incelemelerde bulundular.

Abacı Peribacaları, Mahkemeağacin Yeraltı Şehri ,Güvem Bazalt Sütunları ve Alicin Manastırında saha incelemelerinin ardından, Kızılcahamam Jeopark Müzesinde değerlendirme toplantısı yapıldı.

Kızılcahamam Belediye Başkanı Süleyman Acar yaptığı açıklamada‘’Değerli hemşehrilerim bugün Ankara Valiliği koordinesinde yürüttüğümüz Jeopark çalışmalarımıza tarihi ve doğası ile zengin ilçemizde devam ettik. Vali Yardımcımız Sn. Mustafa Erkayıran ve birbirinden değerli heyetin katılımı ile ilçemizin jeopark alanlarında incelemelerde bulunduk.

Abacı Peribacaları, Mahkemeağacin Yeraltı Şehri, Güvem Bazalt Sütunları ve Alicin Manastırında Saha incelemelerimizin ardından, değerlendirme toplantımızı yaptık. Projede emeği geçen tüm kurumlarımıza teşekkür ediyorum, Dört bir yanı tarih ve doğa harikası ilçemizin jeoturizmde de ilerlemesi için var gücümüzle çalışıyoruz’’ dedi.

Kaymakam Aksoy İse; Ankara Valiliği koordinesinde yürüttülen jeopark çalışmalarına Ankara Vali Yardımcımız Sayın Mustafa Erkayıran, Çamlıdere Kaymakamımız Sayın Metin Demirel, Kahramankazan Kaymakamımız Sayın Engin Aksakal, Kızılcahamam Belediye Başkanımz Sayın Süleyman Acar, İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sayın Ali Ayvazoğlu, Prof Dr Nizamettin Kazancı ve birbirinden değerli üyelerden oluşan heyetin katılımı ile ilçemizin jeopark alanlarının bir kısmında incelemelerde bulunduk dedi.

Mahkemeağacin Mahallesinde yürütülen arkeolojik kazı işlemlerinde, Ankara’nın en eski taşlarından biri olarak yorumlanan  M.Ö 2 yy Galatlar dönemine ait bir yazıt bulundu. Bu yazıt ile bölge tarihinin yaklaşık 2200 yıl önceye dayandığı belgelenirken, çalışmalar sonucu Ankara’nın en önemli antik kentinin ortaya çıkarılması hedefleniyor.İLANLAR
E-BELEDİYE
MAHALLELERİMİZ
FAALİYET RAPORLARI
ARAMIZDAN AYRILANLAR
NİNO ANAOKULU
KIZILCAHAMAM BELEDİYESİ 100. YIL EĞİTİMCİ NURAY YEŞİL MÜZESİ
HOCALI ANIT PARK MÜZE
TESİSLERİMİZ