Yükleniyor...
Şifa Kaynağı, Doğa ve Termal Cenneti Yeşil Kızılcahamam

Kızılcahamam Belediyesi rekor kırdı
Eklenme : 8.11.2021   -   Okunma : 607

Kızılcahamam Belediyesi, bünyesinde kurmuş olduğu güneş enerji santralinde(GES) ürettiği yaklaşık 950 bin kwh elektrik ile 5 ayda 1 milyon Türk Lirası gelir elde etti.

Kızılcahamam Belediyesi kurduğu GES ile elektrik üretiminden 5 Ayda 1 Milyon Türk Lirası gelir elde etti. Kızılcahamam Taşlıca Mahallesi’nde yaklaşık 16 dönüm arazi üzerine kurulan GES, anlık 960 kwe gücünde olup, 3360 adet panel ve 12 adet inverter ile prosesi sürdürülen santral teknik özellikleri ile de ön plana çıkıyor. 20 yıldan fazla işletme ömrü olan santrali, hibeyle ve kendi bütçesiyle yapan Kızılcahamam Belediyesinin aldığı yatırım teşvik belgesiyle, santralin yaklaşık 2 yılda kendini amorti etmesi bekleniyor.

Türkiye’nin ilk Sıfır Atık pilot ilçesi olan Kızılcahamam’da yenilenebilir enerjiden üretilen elektrik ile şu ana kadar, 42 bin 379 adet ağacın kesilmesi ve 466 bin 199 kilogram karbondioksit salınımı da engellenerek çevreci bir yatırım da hayata geçirilmiş oldu.

"Kendini 2 senede amorti edecek"

Kızılcahamam Belediye Başkanı Süleyman Acar konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada, "14 tamamlanan projemiz var. Bunlardan biri güneş enerji santrali." diyen Acar, "Buranın yapımında bir miktar hibe aldık bir miktar kredi çektik. Yapımında kredi çektiğimiz tek yatırımımız bu. Kendisini 1-2 senede ödeyecek bir yatırım. Arkadaşlardan öğrendiğime göre 5 aylık süre içinde 1 milyona yakın geliri olmuş. Bunun bize maliyeti 5 milyon 800 bin gibiydi. Bu yatırım kendini 2 senede amorti edecek." ifadelerini kullandı.İLANLAR
E-BELEDİYE
MAHALLELERİMİZ
FAALİYET RAPORLARI
ARAMIZDAN AYRILANLAR
NİNO ANAOKULU
KIZILCAHAMAM BELEDİYESİ 100. YIL EĞİTİMCİ NURAY YEŞİL MÜZESİ
HOCALI ANIT PARK MÜZE
TESİSLERİMİZ