Yükleniyor...
Şifa Kaynağı, Doğa ve Termal Cenneti Yeşil Kızılcahamam

KIZILCAHAMAM’DA AFAD TATBİKATI YAPTI
Eklenme : 12.10.2015   -   Okunma : 2916

Ankara Valiliği İl afet ve acil durum müdürlüğü tarafından Kızılcahamam’da 6 Kurum ve kuruluşun katılımıyla ve Kızılcahamam Belediyesinin de destek verdiği tatb

Ankara Valiliği İl afet ve acil durum müdürlüğü tarafından Kızılcahamam’da 6 Kurum ve kuruluşun katılımıyla ve Kızılcahamam Belediyesinin de destek verdiği tatbikat gerçekleştirildi.
Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında hazırlanan Senaryoda, 6 Ekim 2015 tarihinde saat 08.14’te merkez üssü Kuzey Anadolu Fay Zonu üzerinde bir depremin meydana geldiği, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Başkanlığı tarafından depremin büyüklüğünün 6.7 ve derinliğinin 8 km olduğu bildirilmesi üzerine Büyük Şehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl AFAD Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Kızılay, GEA ekiplerinin olay bölgesine en kısa sürede ulaşarak, Ayrıca olayın büyük boyutta olması nedeniyle bölge illeri olan Eskişehir, Bolu, Çankırı, Kırıkkale Valiliklerinden yardım talep edildiği (İl AFAD Müdürlükleri), tüm ekiplerin çalıştırıldığı arama, kurtarma, KBRN, yangın ve tahliye alan tatbikatları Kızılcahamam’da gerçekleştirildi.
Tatbikatın amacı; AFAD çatısı altında kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlamak, İl Afet Müdahale Planı’nın uygulanabilirliğini artırmak, ana ve destek çözüm ortağı kurumlarda farkındalık oluşturmak ve planlardaki olası çakışma ve eksiklikleri tespit edebilmek olduğunu belirten İl Afad müdürü Ömer Akbaş tatbikata destek veren kurumlara teşekkür etti.
Tatbikatı yakından takip edenlerin arasından Ankara Vali yardımcısı Ahmet Kurnaz, Kızılcahamam Kaymakamı Mehmet Yıldız, Belediye Başkanı Muhittin Güney ve kurum müdürleri vardı.
Senaryo gereği ilk tatbikat, deprem sonrası Kız meslek lisesinde çıkan yangınla başladı. Binadan dumanların yükselmesi üzerine olay yerine gelen itfaiye olaya müdahale etti. Merdiven boşluklarının yıkılması sonucu binaya iplerle tırmanan itfaiye ekipleri yaralıları kurtardı. Dumandan etkilenen bir kişi itfaiye ekiplerinin yardımıyla dışarıya alındı. Son katta mahsur kalanlar ise motorlu kurtarma halatıyla aşağıya indirildi. Gerekli önlemler alındıktan sonra ambulanslı ekip yaralılara ilk müdahaleyi yaptı. Öğrenciler okuldan tahliye edildi.
Depremde oluşan heyelan bölgesinde ise arama çalışmaları köpek ve iş makineleriyle yapıldı. Arama köpekleri heyelan bölgesinde bir yaralıyı tespit etti ve yaralıyı kurtarma çalışması başladı. Bölgeye ambulans sevk edilerek çalışmalara devam edildi.

Deprem anında oluşan araba kazasından sonraki anları canlandıran ekipler, kaza yapan araçtaki kimyasal maddelerin zarar vermesini önlemek için yapılması gerekenleri gösterdi. Kaza bölgesinde soğuk, ılık, sıcak bölge diye üç bölge oluşturuldu. Ekipler, soğuk bölgede kimyasal maddeden etkilenmemek için radyoaktif elbise giydi. Soğuk bölge ile sıcak bölge arasında kayıt masası kuruldu. Radyoaktif madde tespit edilen yerleri ellerinde getirdikleri işaretlerle sıcak bölgeyi işaretledi. Yaralıları çıkarmadan önce toz dökerek radyoaktif alanları kapattı. Araç içerisindeki kişilere ilk müdahale yapıldı. Yaralılara maske ve koruyucu elbise takıldı. Daha sonra ilk yardım ekipleri sıcak bölgeye girerek yaralıları sıcak bölgeden çıkarıp soğuk bölgeye taşıdı. Soğuk alanına çıkarılan yaralılar dezenfekte işleminden geçirildi. Dezenfekte edilen yararlılar sağlık ekiplerine teslim edildi. Ekipler de duş yardımı ile temizlendi.
Tatbikat sonunda protokol tüm ekibi tebrik ederek kullandıkları mobil koordinasyon merkezlerini gezdi.

Image1 Image2 Image3 Image4 Image5 Image6 Image7 Image8 Image9 Image10 Image11 Image12 Image13 Image14 Image15 Image16 Image17 Image18 Image19 Image20 Image21 Image22 Image23 Image24 Image25 Image26İLANLAR
E-BELEDİYE
MAHALLELERİMİZ
FAALİYET RAPORLARI
ARAMIZDAN AYRILANLAR
NİNO ANAOKULU
KIZILCAHAMAM BELEDİYESİ 100. YIL EĞİTİMCİ NURAY YEŞİL MÜZESİ
HOCALI ANIT PARK MÜZE
TESİSLERİMİZ