Yükleniyor...
Şifa Kaynağı, Doğa ve Termal Cenneti Yeşil Kızılcahamam

YUNUS DEDE TÜRBESİ'NDE ÇALIŞMALAR BAŞLADI
Eklenme : 18.12.2015   -   Okunma : 2963

Kızılcahamam Belediye Başkanımız Muhittin Güney, Yunus Dede ile ilgili yaptığı araştırmalarda çok önemli bir insan olduğu bilgisine ulaşmıştır.

Şeyh Ali Semerkandi Hazretleri'nin öğrencisi olan Şeyh yunus Bin Ahmed Kuzvirani , 780-860 yılları arası yaşamıştır. Uzun süre Şeyh Ali Semarkandi Hazretleri'nin hizmetinde bulunmuş, en gözde talebesi ve müridi olmuştur.

Şeyh Ali Semerkandi Hazretleri bu durumdan dolayı öğrencisini insanlara faydalı ilimler öğretmesi için Kızılcahamam bölgesine görevlendirmiştir.

Şeyh Yunus Bin Ahmed Kuzvirani bölgede yaşamaya başlamış olup, insanlara hitap etmeye, ilim- irfan öğretmeye devam etmiştir.

Yaşının ilerlemesi ve bölgede tanınırlığı arttıkça insanlar kendisine Yunus Dede ismi ile hitap etmişlerdir. Yunus Dede, Kızılcahamam İlçesi Kızılcaören Mahallesi'nde vefat etmiştir.

Mezarı yıllarca atıl olarak kalmış, zaman içerisinde Kızılcaören Mahallesi Derneği tarafından onarımlar yapılmış ama yetersiz kalmıştır.

Kızılcahamam Belediye Başkanımız Muhittin Güney, Yunus Dede ile ilgili yaptığı araştırmalarda çok önemli bir insan olduğu bilgisine ulaşarak, türbenin Kızılcahamam ilçesine kazandırılarak, inanç turizmi açısından da ilçeye kazanç sağlayacağı kanısına varıp bu yönde çalışmalarını hızlandırmıştır.

Konuyu Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek ve eşi Nevin Gökçek ile paylaşmış, geçtiğimiz dönem içerisinde Nevin Gökçek'i de buraya davet ederek bölgeyi incelemesini sağlamıştır. Nevin Gökçek Hanımefendi'nin de ilgisini çeken türbenin bakım ve onarımı, ardından da çevre düzenlenmesi en güzel şekilde yapılarak, bölgeye kazandırılması kararlaştırılmıştır.

Bu çalışmalar ve girişimler neticesinde türbede çalışmalar geçtiğimiz günlerde başladı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanlığı tarafından hızlı bir şekilde yürütülmekte. Belediye Başkanımız Muhittin Güney'in de yakından takip ettiği çalışmaların kısa bir sürede tamamlanması hedefleniyor.

Belediye Başkanımız Muhittin Güney, konu ile ilgili yaptığı açıklamada; göreve geldiği günden bu yana en çok arzuladığı projelerden birisi olan Yunus Dede Türbesi'nin yapım çalışmalarının başlamasından dolayı çok mutlu olduğunu ifade etti. Ayrıca bu konuda kendilerine yardımcı olan ve türbenin yapımını üstlenen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, eşi Nevin Gökçek Hanımefendi'ye, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Akar Pınar Üstün Hanımefendi'ye, türbenin yapımında emeği geçen ve geçecek olan herkese teşekkürlerini iletti.

 İLANLAR
E-BELEDİYE
MAHALLELERİMİZ
FAALİYET RAPORLARI
ARAMIZDAN AYRILANLAR
NİNO ANAOKULU
KIZILCAHAMAM BELEDİYESİ 100. YIL EĞİTİMCİ NURAY YEŞİL MÜZESİ
HOCALI ANIT PARK MÜZE
TESİSLERİMİZ