Yükleniyor...
Şifa Kaynağı, Doğa ve Termal Cenneti Yeşil Kızılcahamam

AB-I HAYAT OTELİ İLE İLGİLİ BELEDİYEMİZDEN ZORUNLU AÇIKLAMA
Eklenme : 16.01.2016   -   Okunma : 2448

AB-I HAYAT OTELİ İLE İLGİLİ BELEDİYEMİZDEN ZORUNLU AÇIKLAMA

                    Kızılcahamam Ana Haber isimli internet sitesinde “Otel Abı-Hayat’ın hayatı sona erdirildi”  haber başlığı altında yer alan, tamamen kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye ve yönlendirmeye dayanan, gerçeğe aykırı olan hususlara ilişkin olarak, başta sayın halkımızın gerçekleri görmesi amacıyla  açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

                           Haber içeriğinde sanki Ab-ı Hayat Oteli ile  Kızılcahamam Belediye Başkanlığı arasında akdedilmiş olan sözleşmeye belediyenin aykırı davranması sonucu Ab-ı Hayat Oteli zor durumda bırakılmış ve kapanmasına neden olmuş  gibi okuyucularda yanlış algıya neden olma kastı ile hareket edildiği görülmektedir.

                           Belediyelere  yasalarca  verilmiş olan yetkilerin kullanılmasında kişiler arası farklılıklar getiremeyeceği yasanın amir hükmü olarak düzenlenmiştir. 

                           Kızılcahamam Belediye Başkanlığı da, yasa gereği yetkilerini kullanırken kişiler arası farklılık getiremeyeceği kuralından hareketle, termal tesislere verilmekte olan ya da verilecek  termal atım suya ilişkin bir takım çalışmalar başlatmış ve komisyon oluşturulmuştur. İlgili komisyon görüşleri ve teknik çalışmalar doğrultusunda 10.10.2014 tarih ve 149 sayılı Belediye meclis kararı ile Kızılcahamam ilçesinde yapılmış,  yapılmakta olan ve yapılacak olan termal tesislere belediyemizce verilecek termal atım suya ilişkin tesis sahipleri ile yapılacak olan termal atım su sözleşmesi görüşülmüş; kişiler, kuruluşlar ve şirketler ayrımı yapılmaksızın  herkes için geçerli olan tek tip sözleşme  kabul edilmiştir.

                      Haberde varlığı iddia edilen sözleşme; hukuka, yasalara ve emredici hukuk kurallarına açıkça aykırı olduğu için kamu zararının aşikar olduğu bir sözleşmenin geçerliliğinden bahsedilemez .

                      Kaldı ki iddia edilen  protokol ve şartnamenin tarafımızca geçerli olarak kabul edildiği düşünülür ise de  ;

                       27.10.1994 tarihli gayrimenkul satış şartnamesinin özel şartlar bölümünde yer alan 13. Maddesi “Bu termal su, sıcak su ihtiyacını belediye karşılamakta sıkıntıya düşerse, devamlılığını sağlayamaz ise, masrafları belediyeye ait olmak üzere  yeni bir jeotermal kuyu bulunup, bunun suyunun bu tesiste kullandırılması  garanti ve taahhüt eder. "EĞER KUYUNUN YAPI MASRAFLARINI BELEDİYE VERMEZSE TESİSİN SAHİBİ KUYUYU YAPTIRIR VE KUYUNUN GİDERLERİNİ DE TERMAL SICAK SU KİRASINDAN MAHSUP EDER “ hükmü açık olup şayet bir sıkıntı var ise,  şartname gereği  Ab-ı Hayat Oteli tarafından kuyu  masrafları karşılanarak kuyunun açılması ve yapılan kuyu masraflarını da termal sıcak su kirasından mahsup edebileceğiniz açıkça belirtilmiştir.

                          Öte yandan belediye tarafından Ab-ı Hayat Oteli'ne sıcak su konusunda yeni bir sözleşme imzalamaları gerektiği ya da su konusunda bir sıkıntı var ise taraflarınca kuyu açılması gerektiği farklı farklı tarihlerde belediyemiz tarafından taraflarına  bildirilmiştir.  Yine MTA 1 kuyusu üretim seviyesinin düşmesi ve kuyu casting çapının dar olması sebebi ile pompa indirilemediğinden dolayı üretim yapılamadığı ve tesise bundan sonra su verilemeyeceğine dair yazı 20.12.2010 tarihinde dönemin belediye başkanının imzası ile tebliğ edilmiştir.

                             Kızılcahamam ilçesinin ve Kızılcahamam halkının haklarını korumak ve kollamak tarafımızca  en önemli vazife olarak değerlendirildiği için kişilere, şirketlere özel protokollerin imtiyazların önüne geçmek amacıyla tek tip sözleşme düzenlenmiş ve bütün yatırımcılar ile tek tip sözleşme yapılması için harekete geçilmiştir. 

                            Ancak Kızılcahamam halkının haklarını korumak istememiz , yıllardır süregelen yanlışa kararlı bir şekilde dur diyecek olmamız  yerel basının gözünde suçlu ilan edilmemize neden olmuştur.

                          Otel yetkililerine son olarak 05.01.2016 tarihinde durumları hatırlatılarak yazımızda  tesisin faaliyete girdiği günden bu yana termal su bedeli ödemediğinin belediye kayıtlarında tespit edildiği de bildirilmiştir. Daha önce de defalarca Kızılcahamam Belediyesi'nin şartları zorlayarak kendilerine sıcak su verdiği belirtilmiş ancak Ab-ı  Hayat Oteli tarafından herhangi bir çalışma yapılmamıştır.

                           Sonuç olarak Kızılcahamam Belediyesi  bugüne kadar ilçemize hizmet veren ve termal turizmimize katkı sağlayan bütün iş yerleri ve tesislerimizin yanında olmuştur. Bundan sonra da her zaman yanında olmaya devam edecektir. Bugün de Kızılcahamam Belediyesi diğer tesislerimize verdiği şekilde bahsi geçen firmaya da termal su vermekte olup suyun kesildiği verilmediği iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.  Bugün gelinen noktada diğer tesislerimizin faaliyetlerine devam etmesi, buna rağmen belki de başka sebeplerden dolayı kapanan veya kapanmak zorunda kalan bu tesisimizin kapanmasının sorumlusu olarak yerel bir haber sitesi tarafından  Kızılcahamam Belediyesi'nin gösterilmesi  habercilik etiğine de uygun değildir. Ayrıca bu tip gerçeğe uygun olmayan haberler Belediye Başkanımız Muhittin Güney'in Kızılcahamam'ın geleceği açısından önemli olan çalışma ve projelerine gölge düşürmek amaçlı yapılmaktadır. Belediyemiz çalışmalarında vatandaşlarımıza, esnaflarımıza ve tesislerimize karşı her zaman, her konuda yapıcı çözümler bulmaya çalışırken bu tip suçlamalara maruz kalmak bizi üzmektedir. Kızılcahamam Belediyesi olarak , vatandaşlarımızın, misafirlerimizin, esnafımızın ve turizm tesislerimizin yanında ve onların sorunlarını çözmekte her zaman yapıcı taraf olacağımızın bilinmesi gerektiğini  kamuoyuna saygı ile sunarız.
 İLANLAR
E-BELEDİYE
MAHALLELERİMİZ
FAALİYET RAPORLARI
ARAMIZDAN AYRILANLAR
NİNO ANAOKULU
KIZILCAHAMAM BELEDİYESİ 100. YIL EĞİTİMCİ NURAY YEŞİL MÜZESİ
HOCALI ANIT PARK MÜZE
TESİSLERİMİZ