Kızılcahamam Belediyesi
ALİCİN MANASTIRI
Geri
ALİCİN MANASTIRI

Alicin Kültürel Jeositi

Ali Cin deresi, Çamlıdere Barajı çıkışında, E-89 otoyolu üzerinde, Kalemler Mahallesi eski pazar yolu inişindeki derin (140 m) ve çok dik bir vadi yamacında, yerden 70 m yüksekte oyulmuş birtakım mağaralar vardır. Çevrede bu mağaraların 19. asrın 2. yarısında yaşadığı tahmin olunan ve eşkıya olarak bilinen Cin Ali tarafından yapıldığı söylense de Roma dönemine ait güvenlik amaçlı bir yapı olduğu daha akla yatkın.

Manastır, aglomeralar içinde bir boşluğun önü kapatılarak oluşturulmuş ve yerden 15 m kadar yüksektedir. Uzaktan görünümü Trabzon’daki Sümela’yı andırdığından “Mini Sümela” olarak isimlendirilmiştir.

Bugün ancak profesyonel dağcıların tırmanacağı özellikte bulunan kale ve çevresinin, görülmeye değer bir fizik yapısı var. Vadi tabanında Soğulcuönü çeşmesi var ve bu alan kamp ve piknik alanı olarak kullanılabilir. 

Manastır olarak bilinen bu yapı, Trabzon'daki Sümela benzeri bir tarzda inşa edilmiş ancak içinde dini veya sosyal hiç bir iz ve işaret bulunmuyor.

 

Alicin River is located at the exit of Çamlıdere dam, on the E-89 highway. There are many caves on the old road of Kalemler village, with depth of (140 m) and next to a very steep valley, they are 70 m higher than the ground level. It is believed that they were populated around the second half of the 19’Th century. Even though it’s said that Cin Ali (Genie Ali), one famous outlaw, it probably dates back to the Romans era, to be used as a security location; which makes more sense. Nowadays, it is only possible for professional mountaineers to climb the castle and see the beautiful surroundings it offers. At the bottom of the valley, there is the Soğulcuönü fountain; this area can be used as a place for picnics. This structure, that is known to be a Monastery, has been built in style similar to Sümela in Trabzon, yet there are no signs of any religious or social symbols.