Kızılcahamam Belediyesi
Kızılcahamam Daha Yeşil Bir Türkiye İçin Örnek Olacak
Geri
Kızılcahamam Belediyesi
15.11.2019

Türkiye’nin önlem planlarından olan Sıfır Atık Projesinde pilot ilçe seçilen Kızılcahamam’da çalışmalar hızla devam ediyor.

 Kızılcahamam bünyesinde bulunan toplam 36 kurum ve kuruluşa, 14 belediye ek hizmet binasına iç mekan kumbaraları ve dış mekan konteynerları dağıtıldı. Belirlenen rotasyona göre haftanın belirli günlerinde toplama işlemi gerçekleşiyor. Bilinçlendirme ve farkındalık çalışmalarında ilköğretim, ortaöğretim ve lise bazında seminerler ve toplantılar  ile 1530 öğrenciye sıfır atık eğitimi verildi.

Kızılcahamam’da pilot ilçe olarak ayrıştırmaya başlanıldıktan sonra çıkan evsel atıklarla mevcut durumda %3 ila %5 arasında verim alınmakta olup. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde Sıfır Atık belgesi puanlama kriterine göre hedef; %15 oranını yakalamak ve %30 olarak arttırmak olarak belirlendi.

Her geçen gün çalışmalara hız veren Sıfır atık ekibi planlanan atık toplama işlemlerinin ardından ilçe içerisinde verimli sonuçlar kaydetti.

Biz Bu İşin Başındayız, Birlikte Başaracağız…

Konuyla ilgili açıklama yapan Kızılcahamam Belediye Başkanı Süleyman Acar; “İsrafın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi için başlatılan Sıfır Atık uygulamasında pilot ilçe olarak seçilen Kızılcahamam’da geleceğimize bırakacağımız daha yeşil bir Türkiye için örnek olacağız...

Bu nedenle hemşerilerimizin SIFIR ATIK projesine katkıda bulunmasını bekliyor, saygılar sunuyorum” dedi.