Kızılcahamam Belediyesi
ABACI PERİBACALARI REKREASYON ALANI
Geri
ABACI PERİBACALARI REKREASYON ALANI

Çeltikçi Başören Abacı Mahallesi; Mahkemeağacin Mahallesinin 3 km güneydoğusunda Çeltikçi Başören yolu üzerindedir. Mahallenin hemen doğusunda bulunan tüf ve aglomeralar üzerinde mükemmel yer şekilleri (peribacaları) gelişmiştir. Bu peribacaları yağış (esas olarak yağmur) aşındırmasının ürünleri olup, adeta taş ormanı şeklinde bir görüntü sunarlar. İlginç olan yer şeklinin göreceli dar bir alanda bulunmasıdır. Birbirine yakın alanlarda yer şekli gruplamasının sebepleri araştırılması gereken bir durumdur.

Uzmanlar tarafından, Ürgüp’ten sonra Anadolu’nun en görkemli peribacaları olarak bilinen bu jeosit, tahminen 5.000 metrekare alan üzerindedir. Ancak yeteri kadar büyük olmadıkları için, Ürgüp ve civarındakiler gibi içleri mesken olacak şekilde işlenmemiştir.

Yol ile arasında kuru bir dere yatağı mevcut olup, ulaşımı çok kolaydır. Dikkatle seyredildiği zaman bu doğa harikası yerde türlü şekillere benzetilebilecek çok farklı yapılar vardır. Alanda 2016 - 2017 yıllarında rekreasyon çalışması yapılarak yepyeni bir görünüme kavuşturulmuştur. Yeni hali ile Abacı Peribacaları ziyaretçilerini bekliyor.

 

Abacı Faıry Chimneys Recreation

 Area It is located 20 km away from the district, on Çeltikçi road just over the crossroad of Başören village. The original block is a product of “Natural Art” dating to 11 -16 million years ago (Middle Miocene)-year-old tuff. The formation of Fairy Chimneys dates approximately back to the last hundred thousand years, and they are considered the second most beautiful fairy chimneys after Ürgüp’s.5 acres of land at the entrance of Abaci neighborhood, is where the Fairy Chimneys from 11-16 million year-old tuff. These are the products of corrosion-based ‘Natural Art’. The legendary Fairy Chimneys located at the entrance of Abaci neighborhood of Çeltikçi Başören village, is also an obvious evidence of the widening of Kirman valley.