Kızılcahamam Belediyesi
KARAAKBABA GÖZETLEME KULESİ
Geri
KARAAKBABA GÖZETLEME KULESİ

Atmacagiller (Accipitridae) familyasından olan Akbaba, iri ve leş yiyen, başları kel kursakları büyük, yürümeye ve leşleri tutup kaldırmaya uyum sağlamış olan ayakları iri ama güçsüz, tırnakları ise yassı, gagaları genellikle eti ve deriyi koparabilecek kadar güçlü ve kalın, görme duyusu gelişmiş bir kuş türüdür. Uzun ve geniş kanatları üstünde zarif bir şekilde dönerek saatlerce havada kalabilen Akbabalardan biri ölü ya da can çekişen bir hayvan bulduğunda öbürleri de kilometrelerce uzaktan uçarak gelir. Besini paylaşırken gövdesi büyük ve gagası daha güçlü olana öncelik tanıyan topluluk düzenine bağlı olan Akbabalar, leşle beslendikleri için ölü hayvanları ortadan kaldırarak hastalıkların yayılmasını engelleyen doğa bekçisidirler.

                Dünyada bir çok türü olan Akbabalardan yurdumuzda ve Kızılcahamam bölgesinde Kara Akbaba (Aegypius monachus), Sakallı Akbaba (Gypaetus Barbatus), Küçük Akbaba (Neophron Percnopterus) ve Kızıl Akbaba (Gypus Fulvus) türleri bulunmaktadır. Soyu tehlike altında olan bu türlerden sadece Kara Akbabalar, soyu Dünya çapında tehlikede olan 10 kuş türünden biridir.

                Bu nedenle, biyolojik çeşitlilik açısından çok büyük öneme sahip olan Kara Akbaba (Aegypius monachus); 3 metreyi bulan kanat açıklığı, 1 metreyi bulan boyuyla ve 11 k.g’a kadar ulaşan ağırlığı ile Avrupa’nın en büyük yırtıcı kuşu olma özelliğine sahiptir. Avrupa’da İber Yarımadası ve Doğu Avrupa’nın çok kısıtlı bir bölümünde üreyen Kara Akbabalar, Asya’dan Çin’e kadar yayılım göstermektedir.

                Kara Akbabalar İspanya, Yunanistan ve Türkiye’de yoğunlukla yaşamaktadırlar. Türkiye’deki popülasyonu 200’den fazla olmadığı tahmin edilen bir kuş olan Kara Akbabalar yuvalanmak için sadece belli alanlarda bulunan uzun-yaşlı çam (tercihen karaçam)  ağaçlarına ihtiyaç duyar. Bu nedenle Ormancılık açısından büyük bir öneme sahiptir. Türkiye’de bilinen en büyük iki popülasyon sırasıyla Eskişehir Türkmen Baba Dağı ve Soğuksu Milli Parkı popülasyonlarıdır.

                Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı ile Milli Parkın kuzey-batısında bulunan geniş bir bölgede yaşamakta olan Kara Akbabaların bu havalede popülasyonu oldukça fazladır.

                Kara Akbabaların gözlemlenmesi için inşa edilen Kara Akbaba Gözetleme Evine, Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı Ziyaretçi Tanıtım Merkezinin yanından 1 km yürüyerek tabelalar yardımı ile ulaşılabilmektedir. Yılın belli dönemlerinde yemleme yapılan Kara Akbabaları, her an gözetleme evinden görmek mümkün olabilmektedir.

 

Black Vulture Watchtower

Black Vultures live in a large area to the northwest of the Kızılcahamam Soguksu National Park. When you look through the watchtower, you may soon see a vulture. Black Vulture watchtower can be reached from Kızılcahamam Soğuksu National Park Visitor Promotion Center by walking 1 km (with the help of signs). It is possible to see Black Vultures feeding at certain times of the year from the watchtower at any time.