Kızılcahamam Belediyesi
Kara Akbaba
Geri
Kara Akbaba

Avrupa'nın en büyük yırtıcı kuşudur. Boyu yaklaşık 1 metre, kanat açıklığı 2,5-3 metre, ağırlığı ise 10 kg'den fazladır. Yaşlı Çam ağaçlarının tepesine,çok büyük bir yuva yapar. Yuvanın çapı ve derinliği 2 metreyi geçebilir. Kara Akbabanın üreme döngüsü uzundur. Yavrunun yumurtadan çıkışı ve uçması 7 ay sürer, bağımsızlığını kazanması ise 11 ayı bulur. Kara Akbabalar Sadece ölmüş hayvanlarla beslenir. Leşle beslendiği için ölmüş hayvanları ortadan kaldırması ile hastalıkların yayılmasını da engeller.

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı ile Milli Parkın kuzey-batısında bulunan geniş bir bölgede yaşamakta olduğu tespit edilen Akbabaların korunması ve popülasyonlarının artmasının sağlanması amacıyla Soğuksu Milli Parkının kuzey ve batı kısımlarını da kapsayan 1468.77 Hektarlık bir alan "Yaban Hayatı Geliştirme Sahası" olarak ilan edilmiştir.

Bu bölgede Kara Akbaba dışında, Küçük Akbaba, Sakallı Akbaba ve Kızıl Akbaba da bulunmaktadır. Bu da bu bölgenin biyolojik çeşitlilik açısından ne kadar önemli olduğunun göstergesidir.